Odveta? KLDR provedla další raketový test. Většina střel skončila v Japonském moři

Severní Korea odpálila čtyři rakety. Střely odstartovaly ze základny na severu země u hranic s Čínou a letěly zhruba 1000 kilometrů. Tři z nich nakonec skončily v moři asi 300 kilometrů od japonského pobřeží. Poslední raketa spadla ještě před japonskou ekonomickou zónou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea odpálila čtyři rakety. Většina z nich skončila v japonském moři

Severní Korea odpálila čtyři rakety. Většina z nich skončila v japonském moři | Zdroj: Reuters

Ze základny na severu země odpálil severokorejský režim rakety zhruba v půl osmé tamního času, tedy zhruba v půl dvanácté v noci středoevropského času.

Podle zdrojů jihokorejské agentury Yonhap byla minimálně jedna z použitých raket mezikontinentální balistická střela, která by teoreticky byla schopná zasáhnout pevninu Spojených států.

Armáda Spojených států rakety zaznamenala, uvedla ale, že nepředstavují riziko pro USA. Jihokorejský ministr obrany však zdůraznil, že obě země poslední raketový test KLDR ještě vyšetřují.

„Poslední test ukázal, že Severní Korea představuje vyšší stupeň ohrožení. Tyto testy jsou důkazem porušení rezolucí rady bezpečnosti OSN. Nebudeme je tolerovat. Už jsme Severní Koreu důrazně pokárali,“ řekl japonský předseda vlády Šinzó Abe.

Jihokorejský úřadující prezident Hwang Kyo-ahn, který zastupuje dočasně odvolanou prezidentku Pak Kun-hje, svolal národní bezpečnostní radu.

Odveta za společné cvičení?

Poslední raketový test KLDR by mohl být reakcí na společné cvičení Jižní Koreji a USA. Severokorejský vůdce Kim Čong-un už v pátek varoval před důraznou odvetou. Rozsáhlé manévry začaly ve středu. Do cvičení se za dva měsíce zapojí zhruba 300 tisíc jihokorejských vojáků, 17 tisíc amerických a pak také válečné lodě a stíhačky.

Americký ministr obrany James Mattis znovu ubezpečil Soul, že bude trvat na jeho obraně. Spojené státy a Jižní Korea se totiž už minulý rok dohodly na vybudování raketového štítu THAAD, který by měl být využíván právě jako obrana před raketami ze Severní Koreje.

Šinzó Abe | Foto: Reuters

Poslední střelu Pchjongjang odpálil zhruba před měsícem a vyzkoušel tehdy zcela nový systém, který je schopen nést jadernou hlavici. Šlo vůbec první raketový test od doby, kdy do funkce nastoupil americký prezident Donald Trump.

Nový šéf Bílého domu pak o testu mluvil s japonským premiérem Šinzem Abem na společném americko-japonském summitu. Severní Korea provedla v minulém roce celkem dvě jaderné zkoušky a odpálila zhruba 20 střel.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme