Odveta za hackerské útoky. Obama uvalil na Rusko další sankce a vykázal desítky diplomatů

Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště ve státech New York a Maryland. Údajně jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Kromě trestu pro diplomaty prezident Barack Obama vyhlásil sankce i devíti organizacím a dvěma největším ruským tajným službám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama během své letošní poslední tiskové konference.

Barack Obama během své letošní poslední tiskové konference. | Zdroj: Reuters

„Takové akce budou mít následky," nechal se slyšet prezident Barack Obama podle něhož jsou sankce odvetou za letošní hackerské útoky.

Rusové dostali 72 hodin na to, aby opustili USA. Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.

Putin: Hackerské útoky proti USA nejsou v našem zájmu, chceme spolupracovat

Číst článek

Akce vůči Rusku jsou podle Obamy "nutnou a přiměřenou odezvou na (ruské) snahy poškodit zájmy USA porušením pevně stanovených mezinárodních norem chování". Kromě diplomatů americký prezident uvalil sankce i na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu.

Obama zároveň přislíbil, že úřady v brzké době zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených oběma ruskými tajnými službami.

"Smrtelné křeče politických mrtvol"

Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Podle Konstantina Dolgova, zmocněnce ministerstva zahraničí pro lidská práva, jsou sankce kontraproduktivní a poškodí už tak pošramocené bilaterální vztahy.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov vzhledem k Obamově končícímu mandátu účinnost sankcí zpochybnil. Není si jistý, zda je "nově nastupující šéf Bílého domu Donald Trump posvětí". Ruský prezident se prý teprve rozhodne, jak na opatření zareaguje.

Obama: Za předvolební útoky hackerů jsou zodpovědní Rusové

Číst článek

Mnohem ostřeji se vyjádřil předseda zahraničního výboru Rady Federace Konstantin Kosačjov. Zákonodárce Jednotného Ruska podle agentury RIA Novosti označil rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty za "smrtelné křeče politických mrtvol".

Na Obamovy kroky kriticky zareagovaly i americké republikánské špičky. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan poznamenal, že se Rusko sice soustavně snaží podkopávat americké zájmy, reakce dosluhujícího prezidenta je ale přehnaná a jde o "příznačné zakončení osmi let nefunkčního přístupu k Rusku".

Putin: Není důležité, kdo útok provedl

Prezident Obama už před dvěma týdny označil Rusy za jednoznačné viníky předvolebních hackerských útoků na Demokratickou stranu. Poznamenal tehdy, že nešlo o "propracovanou špionážní akci", ale zároveň upozornil, že k podobným akcím nedochází bez vědomí nejvyššího ruského vedení, čímž ukázal na prezidenta Vladimira Putina.

Hackeři napadli mobilní telefony amerických demokratů

Číst článek

Šéf Kremlu pro změnu minulý týden během své pravidelné výroční tiskové konference prohlásil, že původce hackerských útoků není důležitý. Podstatné podle něj je, že hackeři svět zpravili o manipulacích veřejným míněním.

Připomeňme, že krátce před volebním sjezdem demokratů spatřily světlo světa e-maily, z nichž jednoznačně vyplynulo, že špičky strany upřednostňovaly Hillary Clintonovou před jejím stranickým rivalem Berniem Sandersem. Někdejší první dáma sice nakonec získala stranickou nominaci, ale v listopadových prezidentských volbách ji porazil realitní magnát a kandidát Republikánské strany Donald Trump.

ČTK, Daniela Brodcová, Michal Žák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme