Odveta za útok na koptské křesťany. Káhira zaútočila na tábory teroristů v Libyi

Páteční útok na koptské křasťany v Egyptě si vyžádal 29 obětí. Prezident Sísí na něj reagoval rozkazem k náletům na výcvikové tábory v Libyi. Z nich podle něj útočníci vzešli.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští radikální džihádisté | Zdroj: Reuters

„Zabíjejí nás každý den! Proč!? Co jsme udělali??," truchlí mezi rakvemi s oběťmi pátečního útoku tisíce Koptů. Zatím neznámí maskovaní střelci zabíjeli jejich souvěrce cestou do kláštera svatého Samuela jižně od Káhiry. Právě v hlavním městě a také v Alexandrii i Tantě zemřely od prosince při útocích na kostely další desítky koptských křesťanů.

Egyptský prezident Sísí v reakci na nejnovější vraždění nařídil nálety na výcvikové tábory teroristů. Letectvo je okamžitě podniklo na ta místa v Libyi, odkud údajně vzešli páteční atentátníci.

Odpověď na terorismus

Egyptské stíhačky zaútočily v Derně na východě Libye. Podle Káhiry byly cílem teroristické výcvikové tábory, ze kterých vzešli pachatelé pátečního atentátu na křesťanské poutníky v Egyptě. Egyptské letectvo podniklo v Libyi šest náletů. Na operaci se podílejí i ozbrojené síly východolibyjské vlády, kterým velí generál Chalífa Haftar.

„Páteční útok nezůstane bez odpovědi. Právě v této chvíli, kdy mluvím, ničíme tábory, ze kterých pachatelé pocházejí. Egypt nebude váhat zaútočit na teroristické tábory kdekoliv na světě," prohlásil egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.

Výcviková zařízení v Libyi údajně patřila džihádistické alianci Madžlis aš-Šúrá. Její mluvčí ale popřel, že by některý z jejích táborů utrpěl zásah. Střely podle něj skončily v civilních oblastech. K pátečnímu útoku na křesťany v Egyptě se následně v sobotu odpoledne přihlásil Islámský stát. Tato organizace  k podobným akcím v posledních měsících vyzývá a stála údajně i za předchozími útoky na koptské křesťany.

Štěpán Macháček, Jan Kaliba, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme