Odveta za útok na koptské křesťany. Káhira zaútočila na tábory teroristů v Libyi

Páteční útok na koptské křasťany v Egyptě si vyžádal 29 obětí. Prezident Sísí na něj reagoval rozkazem k náletům na výcvikové tábory v Libyi. Z nich podle něj útočníci vzešli.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští radikální džihádisté | Foto: Reuters

„Zabíjejí nás každý den! Proč!? Co jsme udělali??," truchlí mezi rakvemi s oběťmi pátečního útoku tisíce Koptů. Zatím neznámí maskovaní střelci zabíjeli jejich souvěrce cestou do kláštera svatého Samuela jižně od Káhiry. Právě v hlavním městě a také v Alexandrii i Tantě zemřely od prosince při útocích na kostely další desítky koptských křesťanů.

Egyptský prezident Sísí v reakci na nejnovější vraždění nařídil nálety na výcvikové tábory teroristů. Letectvo je okamžitě podniklo na ta místa v Libyi, odkud údajně vzešli páteční atentátníci.

Odpověď na terorismus

Egyptské stíhačky zaútočily v Derně na východě Libye. Podle Káhiry byly cílem teroristické výcvikové tábory, ze kterých vzešli pachatelé pátečního atentátu na křesťanské poutníky v Egyptě. Egyptské letectvo podniklo v Libyi šest náletů. Na operaci se podílejí i ozbrojené síly východolibyjské vlády, kterým velí generál Chalífa Haftar.

„Páteční útok nezůstane bez odpovědi. Právě v této chvíli, kdy mluvím, ničíme tábory, ze kterých pachatelé pocházejí. Egypt nebude váhat zaútočit na teroristické tábory kdekoliv na světě," prohlásil egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.

Výcviková zařízení v Libyi údajně patřila džihádistické alianci Madžlis aš-Šúrá. Její mluvčí ale popřel, že by některý z jejích táborů utrpěl zásah. Střely podle něj skončily v civilních oblastech. K pátečnímu útoku na křesťany v Egyptě se následně v sobotu odpoledne přihlásil Islámský stát. Tato organizace  k podobným akcím v posledních měsících vyzývá a stála údajně i za předchozími útoky na koptské křesťany.

Štěpán Macháček, Jan Kaliba, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme