Odvolací soud: Nizozemsko nemusí pomáhat návratu dětí, jejichž rodiče se přidali k Islámskému státu

Nizozemská vláda nemusí aktivně pomáhat návratu desítek dětí, jejichž matky odešly do Sýrie a přidaly se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Rozhodl o tom odvolací soud v Haagu, který zvrátil verdikt nižší instance z minulého týdne. Předmětem procesu je 56 dětí nizozemské národnosti, všechny jsou mladší 12 let, informovala agentura Reuters.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Na počátku minulého týdne se soudce částečně přiklonil na stranu 23 žen, jejichž děti žijí v těžkých podmínkách v táboře Al-Húl v severní Sýrii. Rozhodl, že matky Nizozemsko přijmout nemusí, v případě jejich potomků ale musí stát pro repatriaci učinit vše, co je v jeho silách.

Žena, která se přidala k Islámskému státu, chce se synem zpět do USA. Ty její návrat odmítají

Číst článek

Vláda se proti rozhodnutí odvolala, přičemž odmítavý postoj k repatriaci zdůvodňovala národní bezpečností a rizikem pro úředníky, kteří by se museli vydat do syrského tábora. Podle Červeného kříže přebývá v lokalitě Al-Húl asi 68 tisíc poražených bojovníků IS a jejich rodinných příslušníků. Podle nizozemských zpravodajských služeb je mezi nimi 55 bojovníků IS pocházejících z Nizozemska a nejméně 90 dětí, jejichž rodiče jsou Nizozemci nebo v Nizozemsku delší dobu žili.

Agentura Reuters uvádí, že většině dětí, jejichž matky se obrátily na soudy, je méně než šest let. Právník zastupující někdejší členky IS Andre Seebregts řekl, že v táboře Al-Húl panují špatné podmínky, které se mohou ještě výrazně zhoršit s příchodem zimy.

Soud nicméně rozhodl ve prospěch vlády, podle níž by prvotní verdikt poškodil nizozemskou zahraniční politiku a mezinárodní spolupráci. Zdůvodnění rozhodnutí bude zveřejněno příští měsíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme