Odvolací soud s Chodorkovským bude pokračovat příští týden

Nejsledovanější soudní případ v Rusku za poslední roky pokračuje. Michail Chodorkovskij a jeho obchodní partner Platon Lebeděv se opět objevili před soudem. Na konci května byli sice odsouzeni za daňové úniky na devět let, dnes ale začal u městského soudu v Moskvě odvolací proces. Ten byl vzápětí odročen na pondělí příštího týdne kvůli hospitalizaci hlavního advokáta Chodorkovského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: ČTK/AP

Předpokládá se ale, že jednání skončí velmi rychle a soud potvrdí verdikt, který se tak stane pravomocným. Poté by musel Chodorkovskij zapomenout na své politické ambice. Bývalý ropný magnát se chce i z vězení ucházet o poslanecký mandát.

Michailu Chodorkovskému a jeho advokátům je jasné, že na výši trestu se zřejmě nic nezmění. Pro všechny je tak nejdůležitější čas - konkrétně, jak dlouho odvolací proces potrvá.

Dokud nebude verdikt potvrzen městským soudem, má Chodorkovskij podle ruských zákonů právo kandidovat na začátku prosince v doplňujících volbách do Státní dumy. Ivan Starikof, který Chodorkovského zastupuje, je plný optimismu:

"Třicet procent voličů by dnes bez jakékoliv kampaně dalo svůj hlas Chodorkovskému To je výsledek posledního průzkumu veřejného mínění," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Starikof.

A pokud se potvrdí trest pro bývalého nejbohatšího muže Ruska a on poputuje definitivně za mříže? "Nepřestaneme a budeme pokračovat v kampani, nezávisle na rozhodnutí soudu. Ukážeme nynější státní moci, že Chodorkovskij má u lidí podporu," odpověděl Starikof

Petr Vavrouška, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme