Odvolací soud s Chodorkovským bude pokračovat příští týden

Nejsledovanější soudní případ v Rusku za poslední roky pokračuje. Michail Chodorkovskij a jeho obchodní partner Platon Lebeděv se opět objevili před soudem. Na konci května byli sice odsouzeni za daňové úniky na devět let, dnes ale začal u městského soudu v Moskvě odvolací proces. Ten byl vzápětí odročen na pondělí příštího týdne kvůli hospitalizaci hlavního advokáta Chodorkovského.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij | Zdroj: ČTK

Předpokládá se ale, že jednání skončí velmi rychle a soud potvrdí verdikt, který se tak stane pravomocným. Poté by musel Chodorkovskij zapomenout na své politické ambice. Bývalý ropný magnát se chce i z vězení ucházet o poslanecký mandát.

Michailu Chodorkovskému a jeho advokátům je jasné, že na výši trestu se zřejmě nic nezmění. Pro všechny je tak nejdůležitější čas - konkrétně, jak dlouho odvolací proces potrvá.

Dokud nebude verdikt potvrzen městským soudem, má Chodorkovskij podle ruských zákonů právo kandidovat na začátku prosince v doplňujících volbách do Státní dumy. Ivan Starikof, který Chodorkovského zastupuje, je plný optimismu:

"Třicet procent voličů by dnes bez jakékoliv kampaně dalo svůj hlas Chodorkovskému To je výsledek posledního průzkumu veřejného mínění," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Starikof.

A pokud se potvrdí trest pro bývalého nejbohatšího muže Ruska a on poputuje definitivně za mříže? "Nepřestaneme a budeme pokračovat v kampani, nezávisle na rozhodnutí soudu. Ukážeme nynější státní moci, že Chodorkovskij má u lidí podporu," odpověděl Starikof

Petr Vavrouška, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme