Mnichov zrušil protest proti AfD, přišlo na něj příliš mnoho lidí. Podle policie nešlo zaručit bezpečnost

V německých městech v neděli pokračují rozsáhlé demonstrace proti pravicovému extremismu vyvolané zprávou o loňské schůzce, na níž podle investigativní skupiny zástupci krajní pravice mluvili o masových deportacích cizinců. Akci v Mnichově namířenou mimo jiné proti pravicově populistické straně Alternativa pro Německo (AfD) pořadatel odvolal kvůli přeplněnosti. Už v sobotu podle úřadů vyšlo do ulic asi 250 tisíc lidí.

Aktualizováno Mnichov (Aktualizováno: 20:46 21. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Mnichově dorazili s transparenty odsuzujícími pravicově extremistické myšlenky (ilustrační foto)

Demonstranti v Mnichově dorazili s transparenty odsuzujícími pravicově extremistické myšlenky (ilustrační foto) | Foto: Annegret Hilse | Zdroj: Reuters

Takový počet demonstrantů se v neděli podle organizátorů dostavil na shromáždění v Mnichově. Policie podle listu Süddeutsche Zeitung účast odhadla na 100 tisíc lidí. Vzhledem k mase lidí začala být situace napjatá, píše deník Die Welt, načež se pořadatelé společně s policií a hasiči rozhodli shromáždění rozpustit.

Demonstranti v Mnichově dorazili s transparenty odsuzujícími pravicově extremistické myšlenky. Na plakátech bylo možné číst nápisy jako „Poučme se z historie, místo abychom ji opakovali“, „Žádná tolerance k netoleranci“ či „AfD - noční můra Německa“.

Demonstrace na podporu soudržnosti a tolerance ve společnosti pokračují druhým týdnem v řadě. Již v pátek musela být kvůli velkému množství lidí odvolána demonstrace proti AfD v Hamburku.

Za celý víkend podle policie vyšly do ulic po celém Německu statisíce lidí, pořadatelé dokonce podle agentury AFP přišli s odhadem, že od pátku celková účast dosáhla skoro 1,5 milionu.

„Je to signál světu, že to nenecháme jen tak bez komentáře,“ řekla agentuře Reuters sociální pracovnice Steffi Kirschenmannová, která se v sobotu zapojila do manifestace ve Frankfurtu.

Bez větších problémů

Na neděli aktivisté svolali manifestace v desítkách měst od metropole Berlína po malá města, uvádí AFP. V Kolíně nad Rýnem dorazily desítky tisíc lidí, podle organizátorů to bylo až 70 tisíc.

V Brémách proti pravicovému extremismu a za demokracii demonstrovalo podle policejních dohadů 45 tisíc  lidí, po shromáždění u budovy parlamentu v Berlíně hlásila policie na 100 tisíc účastníků, organizátoři více než 300 tisíc.

,Už nikdy rok 1933.‘ Desetitisíce Němců demonstrují proti pravicové AfD, protesty už trvají několik dní

Číst článek

V sobotu byly akce poklidné a policie žádné větší problémy nehlásila.

Odpor části veřejnosti k AfD vyvolal plán na deportace milionů přistěhovalců, o kterém podle investigativní skupiny Correctiv zástupci AfD a dalších krajně pravicových sdružení loni tajně jednali. 

I přes vlnu protestů zůstává AfD v průzkumech veřejného mínění po konzervativní unii CDU/CSU druhou největší politickou silou v zemi.

Protiimigrační strana odmítla, že by deportační plán probíraný na setkání v Postupimi byl součástí jejího programu, a tvrdí, že členové, kteří se účastnili, tam byli z čistě osobních důvodů, nikoliv jako zástupci strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme