Odvolaného kosovského biskupa čeká soud

Odvolaný kosovský biskup vladyka Artemije se vrátil do Bělehradu. Neúspěšně se pokusil vyvolat rozkol v srbské pravoslavné církvi a minulý týden se svými stoupenci obsadil několik kosovských klášterů. Okupaci ukončil až zásah kosovské policie, která bývalého biskupa a skupinu mnichů eskortovala na hranici se Srbskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad - starý železniční most | Foto: Turistička organizacija Beograda

Než Artemije obsadil kláštery, byl odvolaný a sesazený. Pravoslavná církev ho poslala do důchodu, s čímž se Artemije nesmířil, řekl, že ho nemohou odstranit hlasováním, protože je doživotně jmenovaný kosovským biskupem. Se svými věrnými stoupenci se vrátil do Kosova, kde sloužil v klášterech mše, ale jako sesazený biskup sloužit mše nesmí. Pravoslavná církev si na odvolaného biskupa stěžovala, situaci vyřešil paradoxně až zásah kosovskoalbánské policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biskup.mp3

Artemije zdůrazňuje, že je člověkem na svém místě a chce sloužit církvi dál.

Post kosovského biskupa je velmi důležitý. Pravoslavná církev v Kosovu plní roli obránkyně zbylých Srbů, srbských hodnot klášterů, které ještě zůstaly. Na člověka, který zastává funkci kosovského biskupa, je upřena velká pozornost, je také spojen s místními politiky v Kosovu.

Artemije bude obviněný i z finančních machinací, zatím vyčkává v Bělehradě se skupinou svých stoupenců. Čeká, jak soud dopadne, nechce se vrátit do kláštera, který mu byl určen, nyní je jen prostým mnichem, a čeká, jak s ním pravoslavná církev naloží dál. Sám se bude snažit vyjednávat.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme