Zelenskyj odvolal velvyslance v České republice, Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 23:03 9. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj

Podle Zelenského jde jen o rutinní výměnu velvyslanců | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

„Jsem tady už pět let a v diplomacii je pravidlo, že lidé rotují už po čtyřech letech. To je ten prozaický důvod podobně jako u jiných kolegů. Jméno svého nástupce neznám a i kdybych ho znal, tak ho nemohu říci. Je třeba počkat na jmenování prezidentem,“ řekl Radiožurnálu Jevhen Perebyjnis.

Frajer Zelenskyj, starý Putin. Analytičky zjišťovaly, jak se psalo o ruské invazi na Ukrajině

Číst článek

Také podle velvyslance v Norsku Vjačeslava Jacjuka nejsou za Zelenského rozhodnutím žádné skryté politické důvody a jedná se pouze o rutinní výměnu velvyslanců. „Jde o přirozenou rotaci,“ uvedl Jacjuk pro norskou státní rozhlasovou a televizní společnost NRK.

Zelenskyj ve svém videoposelství rovněž označil odvolání za normální postup. „Dnes jsem podepsal dekrety o odvolání některých velvyslanců Ukrajiny. Tato otázka rotace je běžnou součástí diplomatické praxe,“ uvedl. Dodal, že kandidáty na uvolněná místa připravuje ministerstvo zahraničí.

Zatím není jasné, co budou odvolaní velvyslanci dále dělat. Mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze Tetiana Okopna také uvedla, že jde o plánovanou výměnu.

„Jedná se o velvyslance, kteří již odsloužili čtyři roky a jak je v diplomacii zvykem, nyní proběhne jejich výměna,“ sdělila mluvčí ambasády.

K termínu Perebyjnisova odchodu bližší informace nemá, nicméně uvedla, že se počítá s velvyslancovou účastí na pondělním zahájení výstavy zneškodněné vojenské techniky ruské armády.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie.

V devadesátých letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedáno na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu „Kapitán Volkonogov uprchl“ do programu filmového festivalu v Karlových Varech.

Reakce českých politiků

K odchodu Perebyjnise se vyjádřili i čeští politici. Premiér Fiala na twitteru napsal, že pro něj bylo ctí s Perebyjnisem spolupracovat. „Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré,“ uvedl ministerský předseda.

Bylo pro mne ctí spolupracovat s ukrajinským velvyslancem @Yevhen Perebyinis. Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré.

19:04 – 09. 07. 2022

86 5060

Podobně se vyjádřil i šéf české diplomacie. „Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za Vaši práci!,“ uvedl Lipavský na twitteru.

Rozhodnutí prezidenta @Володимир Зеленський odvolat @Yevhen Perebyinis respektuji. Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za Vaši práci!

18:57 – 09. 07. 2022

71 3512

Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa.

Ruské záložní síly se přesouvají blíž k Ukrajině kvůli budoucí ofenzivě, tvrdí Londýn

Číst článek

Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.

Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války.

Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.

Melnyk byl velvyslancem v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.

ula, lub, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme