Odvolaný litevský prezident znovu kandidovat nemůže

Odvolaný litevský prezident Rolandas Paksas se nebude moci znovu ucházet o nejvyšší úřad. Oznámila to Hlavní komise pro etiku výkonu veřejné služby. Prezident, kterého poslanci v úterý zbavili z funkce pro hrubé porušení ústavy, byl totiž odsouzen mimo jiné i kvůli konfliktu zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolandas Paksas | Zdroj: ČTK

Rolandas Paksas porušil zákon o oddělení soukromých a veřejných zájmů ve státní správě. Oznámil to předseda Komise pro etiku výkonu veřejné služby Algirdas Meškauskas. Podle tohoto zákona státní úředník, kterému byl prokázán konflikt zájmů, a byl proto zbaven funkce, nemůže 3 roky ve státní službě pracovat.

Podle rozsudku ústavního soudu, na základě kterého poslanci prezidenta odvolali, Paksas zneužil svého postavení k ovlivňování privatizace.

Rolandas Paksas se stále těší značné popularitě na vesnici. Hrozilo proto, že by ve volbách, které se budou pravděpodobně konat 13. června, mohl znovu zvítězit.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme