Odvolaný moskevský starosta Lužkov chce zůstat v politice

Sesazený starosta Moskvy Jurij Lužkov chce dál aktivně působit v ruské politice. Lužkov to prohlásil v rozhovoru pro ruský časopis New Times, kde vůbec poprvé komentoval své odvolání. Prezident Dmitrij Medvěděv zbavil dlouholetého šéfa moskevského magistrátu postu v úterý kvůli ‚ztrátě důvěry‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Moskvy Jurij Lužkov | Zdroj: ČTK

Jurij Lužkov v obšírném interview naznačil možnost zformování vlastního občanského hnutí, které by se opíralo o podporu seniorů a inteligence. Bývalý starosta kritizoval stav ruské společnosti, kterou podle jeho názoru svazují nedemokratické zákony.

Dodal ale, že neplánuje kandidovat v prezidentských volbách v roce 2012. Lužkov, který stál v čele moskevské radnice posledních 18 let, je jednou z nejvýznamnějších politických figur Ruska.

Vzápětí po svém odvolání opustil řady vládní prokremelské strany Jednotné Rusko. Jeho sesazení předcházely týdny tlaku a kampaně, ve které ruské televize odvysílaly několik materiálů poukazujících na skandály na radnici a podezření z korupce.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme