Odvolit a na pláž. Třetí letošní volby v Řecku probíhají v klidné atmosféře

Samolepky se stranickou příslušností na hrudi, klid i čekání na vítěze. Spíš poklidná je zatím atmosféra předčasných voleb v Řecku. Obyvatelé Helénského státu totiž jdou letos k hlasovacím urnám už potřetí – nejdřív v lednu za premiéra zvolili Alexise Tsiprase a v červenci pak řekli v referendu NE úsporným opatřením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové volí letos už potřetí. Na snímku volební místnost v Aténách

Řekové volí letos už potřetí. Na snímku volební místnost v Aténách | Zdroj: ČTK

V pravoslavném kostele na náměstí Monastiraki končí mše, jako každou neděli i tentokrát je chrám zcela zaplněný. Po závěrečných slovech kněze pak zejména starší lidé odcházejí do nedalekého lycea, kde se nachází volební místnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řekové jdou letos už potřetí k volbám. U jedné z volebních místností v centru Atén natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Nikdy jsem žádné volby nepropásla. Musí se k nim přeci chodit. Co se ale situace v zemi týče, mám pocit, že je to horší a horší, jako by se kolem nás stahoval nějaký kruh,“ svěřuje se 82letá žena z Atén, která se po modlitbě k Bohu opět rozhodla, jak říká, splnit i svou občanskou povinnost.

Na rozdíl od věřících se ale představitelé církve k volbám nijak nevyjádřili. Raději se totiž drží stranou, aby je pak náhodou členové levicové Syrizy neobvinili a nezastavili jim přísun peněz, hlavně na platy duchovních.

Řekové volí nový parlament. Šance levice a konzervativců jsou vyrovnané

Číst článek

Jen za letošní rok přitom jdou Řekové k hlasovacím urnám už potřetí a zejména příznivci pravice kvůli tomu vyjadřují značnou nelibost.

Předvolební průzkumy dávají největší šanci na vítězství krajně levicové straně Syriza Alexise Tsiprase. Nad pravicovou Novou demokracií ale podle nich vede jen velmi těsně. Vítěz voleb získává v Řecku navíc 50 mandátů z celkového počtu 300. Ani tento bonus ale zřejmě nezajistí žádné straně absolutní většinu.

„Byly úplně zbytečné. Řecko potřebuje hlavně práci, práci a práci a ne volby. Byly bez účelu a neměly žádný smysl,“ říká 50letý muž předtím, než vstoupí do volební místnosti.

Ve škole v centru Atén, přímo pod Akropolí, se hlasuje v několika třídách a vždy podle abecedy. Od členů komise dostávají obálku. Někteří voliči pak dokonce mají samolepky se symbolem svého favorita na oblečení.

„Já jsem členkou Syrizy a věřím, že my jsme tím nejlepším řešením pro obyčejné volby. A dokážeme to právě proto, že máme v čele Alexise Tsiprase. Je to vážený a vzdělaný muž a pochází z politických proudů, které vždy byly blízké lidu,“ tvrdí postarší žena.

Řečtí obchodníci přejí vítězství Nové demokracii. Ta připouští koalici se Syrizou

Číst článek

Volební místnosti jsou zatím poloprázdné a i ti, co odhlasují, často míří vzhledem k horkému a slunečnému počasí, k moři. O novém premiérovi totiž bude jasno až večer.

Robert Mikoláš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme