Odvrátit válku může jen Saddám Husajn, píše zahraniční tisk

Zastavit neúprosné tikání budíku odpočítávajícího válku může jen Saddám Husajn, domnívá se australský deník Australian. Bushův vzkaz sokovi v Iráku je jasný. Nezaútočíme, jen pokud Irák kompletně odzbrojí. Pro Husajna by tedy bylo nejlepší spolupracovat s inspektory. V opačném případě totiž jejich výsledky Američany nikdy nepřesvědčí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Irácký diktátor ale zřejmě stále doufá, že se mu z utahující se smyčky podaří uniknout. Utvrzuje ho v tom chování Německa a Francie. Deník Australian dokonce tvrdí, že jejich postoj válku spíše přivolává.

Poškozuje také Organizaci spojených národů. Ta možná úplně ztratí svou vážnost, pokud nedonutí Irák naplnit její rezoluci. Američané a Austrálie se snaží reputaci OSN zachránit. Následující dva týdny budou pro konflikt úplně nejdůležitější. Irák ještě může všechno zvrátit. Rada bezpečnosti by také měla obnovit komunikaci s Američany. Jinak je válka nevyhnutelná, míní Australian.

Deník The New York Times kritizuje čtvrteční Bushův projev k národu. Americký prezident sice iráckému lidu sliboval jídlo a léky, zásoby a svobodu. Pro Američany toho ale moc nedělá. Spojené státy se potýkají s nezaměstnaností a stagnací ekonomiky.

New York Times se nelíbí, že jediným prostředkem, jak pozvednout státní rozpočet, je pro Bushe stále jen zvýšení daní. Bushova administrativa mění národ v jeho základních principech. Zahraniční politika USA se neohlíží na své spojence. Je ochotna, i bez důkazů, napadnout Irák sama.

Vzbuzuje tak po celém světě atmosféru destabilizace a paranoie, domnívá se deník. Přesto věří, že s takovým směřováním národ v podstatě souhlasí. Ideu Spojených států jako nejsilnějšího národa na světě a mezinárodního supervizora přijímají lidé i s následky v podobě vyšších daní. Ale pod jednou podmínkou. Že Spojené státy budou se svou převahou zacházet rozumně a bez naduté rétoriky, píší New York Times.

Začal se svět konečně zajímat o zdraví třetího světa? Takto sugestivně se ptá britský týdeník The Economist. Naráží tak na fakt, že se nový šéf Světové zdravotnické organizace naplno pustil do shánění léků pro chudé země. Ředitel, který pochází z Jižní Koreje, jedná tak trochu natruc celé zdravotnické oraganizace. Ta totiž při volbě svého šéfa opomněla několik kandidátů z Afriky.

Tím, podle Economistu, ukázala skutečný vztah k zdravotní pohromě na černém kontinentu. Vzhledem k tomu, že je v čele zdravotnické organizace mnoho Američanů, je nasnadě i politický rozměr věci. Podle některých totiž zvolením jihokorejského kandidáta chtěli Američané posílit vzájemné spojenectví.

Nového ředitele čeká těžký úkol: Světová zdravotnická organizace je značně zkostnatělá. Soustředí se na množství úkolů a nezbývají jí peníze ani síly. Podle Economistu, by se organizace měla soustředit právě na Afriku a třetí svět. A raději než zásobovat tuto oblast mnoha nedostupnými léky, věnovat veškeré finance na plošné poskytnutí těch nejdůležitějších. Proti AIDS a malárii. Nový šéf by se také neměl spoléhat jen na doproručení Američanů, díky nimž spolkne ročně nejvíc peněz kampaň proti civilizačním chorobám. Ty se vyskytují hlavně ve Spojených Státech. Není ale vůbec jisté, že nový šéf svou pozici ustojí, dodává britský Economist.

Katoličtí představitelé ve Vatikánu mají někdy docela blízko k obyčejným sektářům, píší Japan Times. Vatikánští kněží, v čele s papežem, se už před časem rozhodli svatořečit Matku Terezu. Svět byl okouzlen tolerancí Vatikánu - indická řádová sestra měla totiž spíše humanitární než náboženské zásluhy. Představitelé katolíků teď ale udávají jako důvod svatořečení několik údajných zázraků, které Tereza přivodila. Zapálení indičtí katolíci jich dodali desítky.

Přesto nikdo nepochybuje, že za svatořečením Matky Terezy stojí hlavně její humanitární činnost. Po přestěhování do indické Kalkaty totiž odvedla neocenitelnou práci pro místní nemocné a sirotky. Vatikán by se tak neměl odvolávat na nějaká pochybná svědectví o Terezině nadpřirozené moci, soudí deník. Vždyť její láska k bližnímu si zaslouží svatořečení. Představuje ideje křesťanství ve své původní čistotě, dodávají Japan Times.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme