OECD: Imigrace by Evropské unii pomohla

Imigrace Evropskou unii nijak neohrožuje, a to ani po jejím rozšíření. Naopak, imigrace přinese Evropě více zisku než ztrát. Vyplývá to z nejnovější studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ze které citovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základě uskutečněných výzkumů ekonomického vývoje došla OECD k závěru, že imigranti zapojení do pracovního procesu vkládají do sociálního systému země svého pobytu více než z něj čerpají. Pomáhají také nepřímo řešit problém penzijních systémů rozvinutých zemí, ohrožených statistickým stárnutím průměrného obyvatelstva a snižováním počtu pracovních sil.

Plný text studie bude oficiálně zveřejněn v pátek. Vyplývá z něj, že při srovnání kladů a záporů migrace pracovní síly, která coby lidský kapitál představuje základní prvek výroby, hostitelskou zemi obohacuje. „V čistých číslech vzato, imigranti a jejich potomci celkově přispívají na daních do státní pokladny více, než dostávají prostřednictvím zvláštních výdajů vlády,“ cituje Reuters z textu OECD.

Právě Německo a Rakousko, které hraničí s vedoucími kandidáty členství v EU Polskem a Českem, se obávají přílivu levných pracovních sil a z toho vyplývajících sociálních problémů, připomíná agentura. Upozorňuje ale, že mezi dosud tradičními „gastarbeitery“ z Turecka, kteří během uplynulých 30 let přebírali v Německu práci v těch dělnických profesích, které Němci nechtěli dělat, je nezaměstnanost téměř trojnásobně vyšší než celoněmecký průměr.

Zvláště v souvislosti s častou hrozbou, že německý penzijní systém se při zachování současného trendu úbytku pracovních sil do 30 let zhroutí, a že v dalších zemích EU není situace o mnoho lepší, vidí OECD jedno z možných řešení v řízené imigraci.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme