OECD: Imigrace by Evropské unii pomohla

Imigrace Evropskou unii nijak neohrožuje, a to ani po jejím rozšíření. Naopak, imigrace přinese Evropě více zisku než ztrát. Vyplývá to z nejnovější studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ze které citovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základě uskutečněných výzkumů ekonomického vývoje došla OECD k závěru, že imigranti zapojení do pracovního procesu vkládají do sociálního systému země svého pobytu více než z něj čerpají. Pomáhají také nepřímo řešit problém penzijních systémů rozvinutých zemí, ohrožených statistickým stárnutím průměrného obyvatelstva a snižováním počtu pracovních sil.

Plný text studie bude oficiálně zveřejněn v pátek. Vyplývá z něj, že při srovnání kladů a záporů migrace pracovní síly, která coby lidský kapitál představuje základní prvek výroby, hostitelskou zemi obohacuje. „V čistých číslech vzato, imigranti a jejich potomci celkově přispívají na daních do státní pokladny více, než dostávají prostřednictvím zvláštních výdajů vlády,“ cituje Reuters z textu OECD.

Právě Německo a Rakousko, které hraničí s vedoucími kandidáty členství v EU Polskem a Českem, se obávají přílivu levných pracovních sil a z toho vyplývajících sociálních problémů, připomíná agentura. Upozorňuje ale, že mezi dosud tradičními „gastarbeitery“ z Turecka, kteří během uplynulých 30 let přebírali v Německu práci v těch dělnických profesích, které Němci nechtěli dělat, je nezaměstnanost téměř trojnásobně vyšší než celoněmecký průměr.

Zvláště v souvislosti s častou hrozbou, že německý penzijní systém se při zachování současného trendu úbytku pracovních sil do 30 let zhroutí, a že v dalších zemích EU není situace o mnoho lepší, vidí OECD jedno z možných řešení v řízené imigraci.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme