OH jsou připraveny a zbylo nám ještě půl miliardy liber, chlubí se britská vláda

Stihli jsme postavit, co jsme chtěli a ještě nám zbylo. Tento vzkaz týkající se příprav londýnské olympiády vyslala do světa 44 dní před začátkem her britská vláda. Ta považuje přípravy za velký úspěch a věří, že nezklame ani tolik kritizovaná londýnská doprava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnské olympijské sportoviště | Zdroj: Reuters

Její modernizace spolykala velkou část rozpočtu, přesně 6,5 miliardy liber. Celková suma vyčleněná na hry dosahuje výše 9,3 miliardy liber. To je skoro čtyřnásobek původního odhadu z roku 2005, kdy Londýn pořadatelství získal.

Britská vláda se ale v rozjitřené atmosféře všudypřítomných škrtů nezapomněla pochlubit, že je teď 476 milionů liber pod stanoveným stropem.

Ministr sportu Hugh Robertson odmítá, že by část z těchto peněz dostali řidiči autobusů, kteří hrozí stávkou kvůli nejasnostem ohledně olympijských příplatků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravenosti londýnských sportovišť na OH mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek

Rušné dopravě v Londýně, která díky návštěvníkům olympijských her ještě zhoustne, chtějí pořadatelé ulevit například tím, že vyzývají zaměstnavatele, aby umožnili svým pracovníkům pracovat z domova. Řada Londýňanů si také po dobu her vezme dovolenou. V londýnské dopravě nyní běží masivní kampaň, aby lidé přesedlali na kolo, případně aby některé úseky chodili pěšky.

Cameronův kabinet taky zdůrazňuje, že na rozdíl od pekingské olympiády při stavbě sportovišť nikdo nezemřel a že 75 procent proinvestovaných peněz šlo na obnovu chudých a zdevastovaných částí na východě metropole.

Peníze, které zbudou, by měly putovat zpět do státního rozpočtu.

Jiří Hošek, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme