Oheň mohl řidiče v Portugalsku obklíčit během chvilky. 'Ocitli se v pekle,' říká český hasič

Nejméně 62 obětí si o víkendu vyžádaly lesní požáry v Portugalsku. Řada z nich zahynula, když se živlu snažila ujet ve svých autech. Podle vedoucího jednotek požární ochrany Pavla Nepovíma je mohl oheň zaskočit během sekundy, kdy nebylo úniku. "Mohli být už v tu chvíli v zakouřeném prostředí, vybourat se, vozidlo mohlo vlivem horka přestat fungovat a byli nuceni z něj vystoupit a pak se udusit, až pak uhořet," řekl pro iROZHLAS.cz. Ve chvíli ohrožení podle něj může pomoci včasná analýza směru, kterým se plameny šíří.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek hasičů se snaží dostat pod kontrolu lesní požár ve středním Portugalsku

Několik stovek hasičů se snaží dostat pod kontrolu lesní požár ve středním Portugalsku | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Je vůbec možné tak rozsáhlý požár lidskými silami zvládnout?
Záleží na celé řadě faktorů a velikosti zasažené plochy. Spíš než rutinní práce hasičů, kdy se budou snažit o lokalizaci požáru, jim půjde naproti příroda. Změní se klimatické podmínky nebo se požár zastaví o vodní tok, horu, železnici či dálnici. Rozhodující bude také nasazení letecké techniky. Může to trvat několik dní nebo týdnů. Dohašovací práce v kořenových systémech je leckdy náročnější než samotné hašení.

Více než 1500 hasičů nadále bojuje s rozsáhlými lesními požáry ve středním Portugalsku, jež si o víkendu vyžádaly nejméně 62 obětí a 62 zraněných. Dorazily posily včetně dalších protipožárních letounů ze Španělska, Francie a Itálie.

Zmínil jste dálnici. Právě na lesní cestě ale uhořelo mnoho lidí. Jak je možné, že se tohle stalo? Vjeli podle vás už do hořícího lesa a snažili se jej projet, nebo je požár tak rychle obklíčil?
Zřejmě se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě, v zoufalé situaci. Neměli asi kam uniknout. Silnice byla z pravé i levé strany obklopena vysokými stromy. Pokud se takový požár přes silnici přežene, je to skoková záležitost, zlomek sekundy. Není úniku, ocitli se v tzv. ohnivé bouři. Doporučil bych do takových prostor vůbec nejezdit. Důležité je analyzovat čelo požáru, tedy to, kam se šíří. V takových podmínkách se ale šíří poměrně rychle. Bezpečných míst, kde se ukrýt, není moc. Je možné požár analyzovat, využít nějaké proluky a vrátit se do požářiště, kde už oheň proběhl a už tam nemá co hořet. Ale to je těžká rada.

Takže požár je mohl na silnici zaskočit.
Ano, mohli cestovat, aniž by si všimli, že je zleva i zprava obklíčil požár. Přeskočit mohl během chvilky, což je běžné, pokud se požár šíří v korunách stromů. V tu chvíli se ocitli v ohnivém pekle, kdy je těžká cesta úniku. Mohli být už v tu chvíli v zakouřeném prostředí, vybourat se, vozidlo mohlo vlivem horka přestat fungovat a byli nuceni z něj vystoupit a mohli se i udusit, až pak uhořet.

Požár v Portugalsku. | Zdroj: Reuters

Dalo se tomu předejít? Objevila se kritika špatného lesního hospodaření s vysazováním eukalyptů.
Nevím, souvisí to i se změnou klimatu, vysokými teplotami a dlouhými obdobími sucha. Nemyslím si, že by pomohlo, jak se diskutuje, vytvoření proluk v lesech a protipožárních pásů. V takto suchém období se požár přesune i přes ně. Mohly to šíření požáru ale zbrzdit. Myslím, že tyto požáry budou v budoucnu dost časté.

V České republice nyní také platí zvýšena výstraha před požáry. Hrozí riziko tak rozsáhlého požáru, samozřejmě úměrně velikosti země. V poslední době byl rozsáhlý požár v Bzenci.
Jsme menší země, máme nějak nastavený systém zabezpečení území z pohledu požární ochrany. I skladba lesních porostů je trošku jiná, i když například v Bzenci šlo o borovicové monokultury, takže něco podobného jako v Portugalsku. Šlo ale o území 200 hektarů, což je v porovnání s Portugalskem marginální. Přesto to byl velmi náročný zásah, řešili jsme jej několik dní, kdy se protočilo 1000 až 1500 zasahujících hasičů. Myslím, že bez pomoci okolních zemí by to v Portugalsku těžko zvládali.

Rozsáhlý požár hasili i v Chorvatsku na Makarské. Co obecně má člověk dělat, když ho lesní požár v autě zaskočí? Má couvat, zkusit jej projet, nebo opustit auto a utéct?
Samozřejmě nejdříve ohlásit požár, v Česku zákon říká, že kromě toho by se měl člověk snažit požár i uhasit. Přirozeně ale první reakce je dostat sebe a rodinu do bezpečí, najít úkryt. Záleží na konkrétní situaci, já bych asi hodně vyhodnocoval, jakým směrem se požár šíří, a podle toho se rozhodoval.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme