Mrtvé ryby a strach vrátit se domů. Město v Ohiu se po vykolejení vlaku s chemikáliemi ocitlo v nejistotě

Krátce poté, co poblíž amerického města East Palestine ve státě Ohio vykolejil vlak společnosti Norfolk Southern, úřady město evakuovaly. Část vagonů totiž byla naložena potenciálně toxickým materiálem. Internet obletěly fotografie černého hustého dýmu, který stoupal z místa havárie. Po několika dnech úřady uvedly, že v ovzduší nenaměřily nebezpečné hodnoty toxických látek a dovolily obyvatelům vrátit se domů – ti jsou ale stále znepokojení.

Tento článek je více než rok starý.

East Palestine (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černý dým nad městem East Palestine v Ohiu poté, co úřady zahájily kontrolované spalování chemikálií z vlaku

Černý dým nad městem East Palestine v Ohiu poté, co úřady zahájily kontrolované spalování chemikálií z vlaku | Foto: Gene J. Puskar | Zdroj: ČTK, AP

„Zaslechli jsme několik explozí a cítili příšerný zápach,“ popsal pro BBC události z noci 3. února v pětitisícovém městečku East Palestine James Figley, grafický designér, který žije pouze několik ulic od místa havárie.

Na železnici, která vede kolem města, vykolejil vlak se 150 nákladními vagony, z nichž část byla naložena potenciálně toxickým materiálem. Vzápětí na místě vypukl požár.

Úřady začaly oblast evakuovat – důvodem bylo znepokojení kvůli možnému úniku jedovatých látek do ovzduší. O několik dní později se rozhodly vypustit chemikálie z nádrží ve vlaku a pod dozorem odborníků je spálit. Z místa začal stoupat hustý černý dým, jehož fotky obletěly sociální sítě a který mezi obyvateli vyvolal znepokojení nad tím, jak bezpečné bude se do města vrátit.

Podle státního guvernéra Mika DeWina šlo ale v případě spálení látek o volbu mezi dvěma špatnými možnostmi. Pokud by k němu úřady nepřistoupily, hrozil by výbuch, který by napáchal mnohem větší škody a v daleko rozsáhlejším rozsahu.

Dny po havárii

Dopad havárie byl přitom zjevný téměř okamžitě. Ve dnech, které po události následovaly, se na internetu objevily například fotky kuřat, která po nehodě náhle uhynula. Poté co se začaly objevovat také informace o mrtvých rybách, které byly spatřeny až 12 kilometrů od místa nehody, úřady přiznaly, že toxické látky ve vzduchu mohly mít podobné následky.

„Zaznamenali jsme úhyn zhruba 3500 ryb 12 různých druhů jižně od East Palestine,“ uvedlo státní ministerstvo pro přírodní zdroje. Kromě toho si v týdnech po havárii lidé v oblasti ještě stále stěžovali na únavu a bolesti hlavy, popisují to například deníky Washington Post nebo New Republic.

Kauza Bečva: Ani po dvou letech se nenašla vůle zpřísnit legislativu nebo zavést monitoring vody

Číst článek

„Vypadá to, že úřady dovolily vrátit se do oblasti příliš brzy,“ uvedl pro BBC David Masur, ředitel pensylvánského centra pro výzkum životního prostředí. Agentura pro ochranu životního prostředí proto podnikla ve městě sérii kontrolních měření případné kontaminace.

Ve vzorcích vody tato měření skutečně ukázala stopy chemikálií. Úřady tak obyvatelům nabídly individuální testování zdroje vody, případně i vyvrtání nových studen. Ve středu již agentura uvedla, že městská voda je bezpečná – což ale neodpovídalo doporučení guvernéra, který uvedl, že by si lidé měli nadále kupovat balenou vodu.

Co se týče dalších kontrol, po změření hodnot kontaminace vzduchu ve stovkách domů agentura uvedla, že žádné stopy toxických látek nezaznamenala. Oblast sice nadále monitoruje, občané však již dostali svolení se do města vrátit. Mnozí ale úřadům nedůvěřují a řada z nich vyžaduje důkladné prošetření incidentu.

Série žalob

Příčina nehody zatím není známá, nicméně Národní úřad pro bezpečnost dopravy Spojených států uvedl, že by mohla souviset s mechanickou závadou na jednom z vagonů. Železniční společnost Norfolk Southern, která chemikálie převážela, tak již teď čelí nejméně čtyřem žalobám ze strany občanů, kteří ji viní z vystavení jedovatým látkám a způsobení duševní tísně.

Firma městu vyhradila milion dolarů na vybudování fondu na pomoc s řešením následků havárie. Zároveň ale odmítla účast na veřejné schůzi pořádané městskou radnicí, prý z obav o svou bezpečnost. Schůze přitom měla sloužit k uklidnění lidí, z nichž mnozí pořád mají strach se do města vrátit.

Úřady sice tvrdí, že situace s obsahem toxických látek je ve městě stabilní, řada obyvatel ale nepovažuje měření za dostatečná. To tvrdí také česká nezisková organizace se zaměřením na životní prostředí Arnika. „Situaci není možné posoudit jednorázovým monitoringem, budou potřeba dlouhodobé pravidelné analýzy vzduchu, vody i půdy,“ uvedla na twitteru.

Do vzduchu unikl zejména vinylchlorid. Jde o bezbarvý plyn, který se používá k výrobě plastových a vinylových produktů. Zároveň jde o známý karcinogen, který při krátkodobém vystavení způsobuje závratě, bolesti hlavy, při dlouhodobém kontaktu může také vážně poškodit játra.

Další obavy však vyvolává riziko vzniku dioxinů – produktů hoření vinylchloridu, které se rozkládají mnohem pomaleji a způsobují dlouhodobou kontaminaci.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme