Ohlasy na české parlamentní volby

Převážně kladně hodnotí výsledky českých voleb bruselští představitelé Evropské unie. Podle komisaře pro rozšíření Güntera Verheugena nové rozložení sil podporuje směřování České republiky do Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha dávala Evropská komise už dopředu najevo, že české parlamentní volby pro ní nejsou problémem. Komisař Verheugen ústy svého mluvčího Filoriho navíc soudí, že výsledek voleb potvrzuje stabilitu české demokracie. Evropská komise v této chvíli čeká hlavně na to, jak rychle bude vytvořena nová vláda a začne pracovat na dokončení vstupních rozhovorů. Ty by měla Česká republika završit do konce letošního roku, což znamená uzavřít zbylých pět kapitol ze třiceti.

Zákulisní zdroje tvrdí, že pokud dojde k sestavení vlády sociální demokracie a Koalice, bude to pro integraci Česka do EU výhodné. Všechno jsou to silně proevropsky orientované strany, řekl Českému rozhlasu nejmenovaný zdroj z Evropské komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o reakci Bruselu

První francouzské komentáře si všímají vítězství levice v českých parlamentních volbách. Vladimír Špidla jim připomíná bývalého francouzského premiéra Lionela Jospina, a to jak svým vzhledem, tak i názory. Jak informuje pařížský spolupracovník Radiožurnálu, pozornost věnují ve Francii také úspěchu komunistů.

Politický potenciál komunistické strany zůstává v České republice omezen, soudí se ve francouzských ohlasech. Ostatní strany s komunisty odmítají spolupracovat, konstatují francouzští pozorovatelé. Citují pak hlasy analytiků, kteří nevylučují opakování koalice ČSSD a ODS, i když prý zatím tuto alternativu otevřeně odmítají. Ve Francii se registruje rostoucí česká euroskepse, která se díky novému přílivu hlasů pro komunisty dále posiluje. Uvádí se, že za dnešního stavu by referendum o vstupu do Evropské unie vyznělo v České republice patrně negativně.

První komentáře polských analytiků označují za překvapení vzestup popularity českých komunistů. Zisk třetí pozice mezi politickými stranami lze podle nich přirovnat k volebnímu úspěchu polské radikální zemědělské strany Sebeobrana v loňských parlamentních volbách.

Milan Fridrich, Marika Táborská, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme