Ohrozí unijní směrnice slavné britské varhany?

Nařízení Evropské unie o olověném odpadu ohrožuje tradiční varhany v Británii a nejen tam - o několika takových případech v Anglii, které jsou na přetřesu v médiích, ví víc náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

varhany

varhany | Foto: www.geocities.com

Podle dvou směrnic Evropské unie z roku 2002 o ochraně zdraví, které omezují objem olova v běžně používaném zařízení, se dovoluje maximálně jedna desetina procenta celkové váhy elektrického zařízení ve formě olova. Trubky varhan představují často polovinu nebo víc celkové váhy zařízení a britské ministerstvo obchodu a průmyslu v těchto dnech informuje výrobce a opraváře varhan, že v zájmu slaďování postupů Evropské unie by se měli připravit na dodržování směrnic.

Není zapotřebí dlouhého uvažování, aby člověk dospěl k závěru, co dotyčné směrnice znamenají pro historicky nesmírně cenné varhany v anglických kostelích a chrámech. Nic menšího než katastrofu. Podle londýnských Timesů jsou bezprostředně ohroženy varhany svatopavelské katedrály v Londýně, katedrály v Salisbury a v budově birminghamské radnice. Tyto varhany mají totiž postoupit generální opravu a výsledek by byl v rozporu se směrnicemi Unie, které omezují také objem nebezpečného odpadu na veřejných skládkách po vyřazení dotyčného zařízení z provozu.

Ve Spojeném království je celkem 70 specializovaných firem vyrábějících nebo opravujících varhany - zaměstnávají kolem osmi set lidí, a jejich živobytí je směrnicemi unie ohroženo. Komentátor listu Times Richard Morrison napsal: "Podle názoru evropské unie trubkové varhany ohrožují veřejné zdraví, a proto král hudebních nástrojů musí být umlčen. To je velice podivné. Slyšel jsem mnoho varhaníků, jejichž výkon by měl být zakázán na základě argumentů o veřejném zdraví.Vím o mnoha ošklivých nehodách kde byly hlavním činitelem sedačky u varhan, otylí varhaníci a alkohol. Ale velice pochybuji o tom, zda v dějinách hudby existuje jediný případ kdy někdo utrpěl otravu z varhan. Zakázat trubkové varhany by bylo něco jako zakázat čepování piva v hospodách."

Podle Richarda Morrisona v Timesech je možné čerpat určitou naději ze skutečnosti že ještě většími fanatiky na trubkové varhany než Britové jsou Francouzi a Němci. A mluvčí ministerstva obchodu a průmyslu prozradila, že evropská unie může udělit výjimky ze svých směrnic. Dobré varhany by si to rozhodně zasluhovaly.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme