Ohrožujete Belgii i Evropu, vzkázal král Albert II. politikům
Sestavování nové belgické federální vlády trvá už 526 dnů. A opět se nepovedlo. Předčasné volby, které měly vyřešit neustálé spory mezi nizozemsky mluvícími Vlámy a frankofonními Valony se totiž konaly loni v červnu. Poslední nepřekonatelnou překážkou se ukázal rozpočet na příští rok.
Krach jednání o nové vládě způsobil odpor jedné ze 6 stran pravděpodobné budoucí široké koalice. Vlámští liberálové neviděli škrty a úsporná opatření v budoucím rozpočtu, který navrhl designovaný premiér, valonský socialista Elio di Rupo, jako dostatečné.
Ještě v neděli se všechny strany snažily dohodnout, ale to se nepodařilo. Elio di Rupo tedy nabídl králi Albertovi II. demisi z pověření sestavování vlády. Král si to zatím rozmýšlí. Nařídil konzultace s politickými stranami. Politici musí za Albertem II. do paláce v Ardenách, kde se zotavuje po drobné operaci.
Dnes jsou u něj křesťanští demokraté a vlámští socialisté, na zítřek si pozval vlámské a frankofonní liberály. Všem bez rozdílu vzkázal, že si musejí uvědomit vážnost situace, že ohrožují nejen vlastní zemi, ale i Evropu. Belgie bez rozpočtu by totiž mohla přijít o nejvyšší úvěrový rating. A tím by mohla způsobit další problémy v eurozóně.
Země ale není zcela bez vedení. Existuje tu vláda, která je pověřená řízením běžných záležitostí, jedná se o dosavadní vládu Yves Leterma. Ten už ale oznámil, že na konci roku chce z pozice premiéra odejít, protože má nastoupit na pozici zástupce generálního tajemníka OECD.
Pět možností řešení
Scénářů řešení této belgické krize je hned několik. Elio di Rupo by se mohl například vrátit a zase snažit dát dohromady všech šest stran. Další možností by bylo, že místo vlámských liberálů by nastoupili zelení.
Třetí možnost: sestavováním vlády se opět ujme dosud vyšachovaná nacionalistická Nová vlámská aliance, která sice volby vyhrála, ale její lídr nedokázal vládu sestavit. Možná by se tedy teď mohla budovat vláda pravice křesťanských demokratů a liberálů.
Čtvrtou možností by byly nové volby, které by ale s největší pravděpodobností nic nevyřešily. Pátou možností by byla vláda expertů, podobně jako v Itálii, ale k tomu by muselo dojít dřív, než to bude v Belgii nutnost jako v Římě.
Větší nervozita ve Valonsku
Poslední vývoj na belgické politické scéně už hodnotí finanční trhy. Dnes vyskočily úroky z desetiletých státních dluhopisů Belgie na 5 procent, což je dosavadní maximum. Větší nervozita je cítit spíše ve Valonsku než ve Vlámsku. Například frankofonní noviny Le Soir vyšly dnes s černou titulní stránkou, kde je napsáno ‚Rozlomená země‘. La Libre Belgique měly také dramatický titulek ‚Psychodrama‘. Další titulky hlásají ‚Už je toho dost‘.
Vlámský tisk spíše spílá frankofonnímu kandidátovi na premiéra di Rupovi. De Morgen napsal opět na černém poli otázku: ‚Dokáže to?‘. V dalších vlámských novinách Het Nieuwsblad už jsou fotografie jak di Rupa, tak i lídra vlámských liberálů s titulkem ‚Zase jste uvrhli zemi do hluboké krize‘.