Okamžik rozšíření nepřijde všude stejně

Poslední hodiny zbývající do rozšíření Evropské unie odpočítává celý starý kontinent. Zatímco ale v Bruselu budou lidé slavit historickou událost ve stejnou chvíli jako v Praze, jinak tomu bude v Irsku nebo Estonsku. A kdy tedy bude rozšíření oficiálně? Odborníci tvrdí, že to bude ve chvíli, kdy půlnoc odbije v Římě, kde jsou uloženy ratifikační listiny. Oslavám v evropských metropolích přihlížejí také zpravodajové Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky států EU

vlajky států EU | Foto: Petra Mášová

V Irsku, jedné ze tří stávajících členských zemí, které nezavedly omezení týkající se zaměstnávání osob z nově přistupujících států, jsou si obyvatelé výjimečnosti události dobře vědomi. Dnes naposledy zazáří nad centrem metropole současné předsednické země Dublinu obrazce utvořené dvaadvaceti obřími světlomety o výkonu 154 tisíc wattů, s nimiž může manipulovat libovolný zájemce. Ve 22 hodin se pak přidá obří ohňostroj, údajně jeden z největších letos v Evropě, který má přihlížejícím osvětlit východní horizont, odkud do unie míří deset nováčků.

Metropole Německa slaví před Braniborskou bránou, kde se představí přistupující desítka. Na místo oslav se odpoledne přišel podívat i spolkový kancléř Gerhard Schröder. "Důležité je, že rozšíření náš návod neochudí, ale perspektivně obohatí," uvedl Schröder před poslanci. Novou epochu bude uvozovat telemost s Varšavou, galakoncert a samozřejmě ohňostroj.

Polská metropole přivítá vstup do unie koncertem Welcome Europe, který společně pořádají polská a německá televize. Zatímco berlínská část koncertu bude věnována vážné hudbě, ve Varšavě bude znít z pódia před Královským zámkem hudba moderní. O půlnoci umělci v doprovodu stovky trubačů zazpívají píseň skupiny Beatles "All you need is love". V ten samý okamžik o kus dál prezident Aleksander Kwašniewski slavnostně vztyčí vlajku EU.

Bratislavany dnes potrápily dešťové přeháňky s bouřkou, ale na dobré náladě nic neubraly. Řady oslavujících na třech náměstích sice prořídly i díky hokejovému šampionátu, ty co ale zápas oželili, baví řada domácích i zahraničních umělců. V zemi je i 25 hrstí půdy ze všech členských zemím, které budou v takzvaném integračním kopečku připomínat Slovákům tento významný den.

Oslavy v Maďarsku odstartoval v poledne na Budínském hradě premiér Péter Medgyessy, který v projevu mimo jiné zdůraznil, že Maďarský národ dostává výjimečnou šanci poprvé v historii skutečně rozhodovat o svém osudu. Opoziční lídr Viktor Orbán považoval za důležité dodat, že Maďarsko není v cíli, ale teprve na startovní čáře.

Noční vystoupení estonského prezidenta Rjujtěla v Tallinu, velký koncert v centru lotyšské Rigy, to jsou jen dva střípky z množství různých akcí, spojených se vstupem těchto států do unie. Jak poznamenal lotyšský deník Diena, dosáhla země toho, co se na počátku 90. let zdálo jako jen hypotetická, vzdálená, ale krásná myšlenka.

Nicméně právě v lotyšské Rize budou za podpory Moskvy zítra v poledne při vztyčování vlajky EU na jednom z centrálních náměstí na druhé straně města demonstrovat obránci ruských škol a ruského jazyka za svá údajně omezovaná práva. Chtějí prý světu ukázat, že jejich problém existuje. Přes tento rušivý prvek budou mít ale tyto dny pro Lotyšsko i Estonsko slavnostní ráz, který třeba v Estonsku přinese milion nově vysázených stromků jako připomínku vstupu do unie.

Pavel Novák, Petr Voldán, Jiří Hošek, Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme