‚Poškodili zdraví a bezpečí tisíců obyvatel Oklahomy.‘ Johnson & Johnson má zaplatit 13 miliard korun

  • Farmaceutická firma Johnson & Johnson má zaplatit pokutu v přepočtu více než 13 miliard korun, podle soudu se podílela na oklahomské opioidové krizi.
  • V Oklahomě si předávkování opioidy vyžádalo od roku 2000 na 6 tisíc mrtvých, podle amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí figurovaly opioidy v letech 1999 až 2017 v téměř 400 tisících úmrtí po celých Spojených státech.

Oklahoma City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace se zneužíváním opioidů ve Spojených státech je velmi vážná. Mluví se dokonce o epidemii | Foto: Bryan Woolston/ | Zdroj: Reuters

Farmaceutický gigant Johnson & Johnson používal podle soudu klamavou reklamu a podporoval užívání silně návykových léků na bolest.

Firma tak má zaplatit pokutu 572 milionů dolarů. Peníze mají být použité na pokrytí léčebných nákladů lidí se závislostí, napsal server BBC.

Co spojuje Louvre s opioidovou krizí v USA? Sacklerovi. Muzeum zakrylo jméno kontroverzních dárců

Číst článek

Server připomíná, že americký stát Oklahoma dosáhl vyrovnání s farmaceutickými firmami OxyContin a Teva Pharmaceutical, které musely dohromady zaplatit 355 milionů dolarů (asi 8,2 miliard korun). Tím se Johnson & Johnson stal jediným zbývajícím obžalovaným.

Státní zástupci uvedli, že Johnson & Johnson je klíčovým aktérem v opioidové krizi a argumentovali, že se dopustil nepřípustného jednání skrze svůj marketing, což vedlo k tomu, že doktoři předepisovali příliš mnoho léků, na kterých vzniká závislost. V důsledku tak došlo k nárůstu úmrtí předávkováním.

Další žaloby

Právníci firmy naopak energicky odmítali jakékoli pochybení a uvedli, že marketing Johnson & Johnson má vědecké základy.

Soudce Thad Balkman se přiklonil k argumentaci státních zástupců. „Tyto činy poškodily zdraví a bezpečí tisíců obyvatel Oklahomy. Opioidová krize je bezprostřední ohrožení a hrozba pro lidi v Oklahomě,“ uvedl v rozhodnutí.

Výsledek soudního stání v Oklahomě pečlivě sledují žalobci v asi 2000 podobných soudních procesech, o nichž má v říjnu rozhodovat soud v americkém státě Ohio.

Opiáty jako každodenní léky na bolest? Farmaceutický gigant z USA je u soudu za údajné šíření závislosti

Číst článek

Akcie Johnson & Johnson na zprávu nicméně zareagovaly růstem, protože investoři se obávali, že pokuta bude výrazně vyšší, uvedl severoamerický korespondent BBC Peter Bowes.

Epidemie

Situace se zneužíváním opioidů ve Spojených státech je velmi vážná. Mluví se dokonce o epidemii. Denně umře na předávkování 130 Američanů. V roce 2017 takto zemřelo skoro 50 tisíc lidí.

Většina z nich (68 %) umírá na předepsané nebo legální opioidy – čili nikoliv drogy jako je heroin, ale léky, jako je třeba nechvalně známý fentanyl. Tyto látky se ale už dávno neprodávají jen legální cestou, jsou předmětem zájmu drogových kartelů, které je do země pašují.

Snahy americké justice - soudů i zákonodárců - míří také například proti zdravotnickým zařízením, která se specializují na vydávání receptů na léky na bolest často navíc bez skutečné lékařské příčiny.

Problematické jsou takzvané pill mill, mlýny na pilulky. Jde o pojmenování nebezpečné praxe, kdy lékaři pacientům předepisují velké množství léků, aniž by se jim skutečně věnovali. Zvládnou takto „vyšetřit“ desítky pacientů za hodinu, za schůzku si účtují v přepočtu tisíce korun.

Na praxi pill mill reagovala například Florida, která loni přijala zákon, který toto jednání postihuje. Florida se v předchozích letech potýkala s velkým množstvím úmrtí způsobených opinoidy, například v roce 2010 zapříčinily podle webu National Institute of Justice více úmrtí než kokain.

BREAKING: Oklahoma wins case against drugmaker in historic opioid trial. Judge ordered pharmaceutical giant Johnson & Johnson to pay $572 million for its role in the state's opioid crisis.

Emails showed drug execs were indifferent to opioid epidemic:
www-m.cnn.com/2019/08/26/hea…

22:38 – 26. 08. 2019

95 127

och, kah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme