Okolnosti smrti Kaddáfího provází pochybnosti, sílí hlasy žádající vyšetření

Libye bude vyhlášená za osvobozenou až v neděli. Oznámila to Přechodná národní rada. Termín události se tak už poněkolikáté posunul. Původně ho libyjští povstalci plánovali na pátek, pak ho přesunuli na sobotu. Vyhlášení bude pravděpodobně v Benghází, kde revoluce začala. Ostatky Muammara Kaddáfího zatím zůstávají v západolibyjské Misurátě. Islámské zvyklosti přitom ukládají pohřbít tělo zemřelého do 24 hodin. NTC ale zatím o této citlivé otázce nerozhodla. I proto, že sílí hlasy žádající vyšetření okolností Kaddáfího smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrázek z amatérského videa GlobalPost ukazuje Muammara Kaddáfího po jeho zajetí bojovníky NTC

Obrázek z amatérského videa GlobalPost ukazuje Muammara Kaddáfího po jeho zajetí bojovníky NTC | Zdroj: Reuters

Reportérce listu Global Post se podařilo získat záběry z posledních momentů Kaddáfího života. Zesláblého, zkrvaveného, ale živého plukovníka odvádějí povstalci za výkřiků ‘Alláh je velký‘. Co se dělo potom, není doteď jasné. Z některých záběrů amatérského videa vyplývá, že došlo i k lynčování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operaci NATO v Libyi zhodnotil v Ozvěnách dne vojenský analytik Lukáš Visingr. O budoucnosti země jsme hovořili s Janou Kostrounovou z Univerzity Hradec Králové.

Objevují se také podrobnosti o akci NATO u Syrty v den Kaddáfího údajné smrti. Francouzské letadlo zasáhlo konvoj 11 vozidel, který byl součástí větší kolony prchající ze Syrty. V jednom z nich měl být Kaddáfí. Aliance prý v tu dobu nevěděla, že Kaddáfí je uvnitř. Plukovník a jeho věrní se poté měli skrýt pod potrubím, kde je našli povstalci, kteří Kaddáfího vytáhli ven. Co se stalo potom, není jasné.

Podle některých zdrojů Kaddáfího zabil 18letý mladík střelou do hlavy. Kaddáfího manželka Safía i OSN a také například Rusko žádají důkladné vyšetření. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že podle ženevských konvencí se mělo se svrženým plukovníkem jednat jako s válečným zajatcem a ne ho zabít.

Kanál, ve kterém se schovával Kaddáfí před dopadením | Foto: Reuters

Národní přechodná rada i z těchto důvodů rozhodla, že zatím pohřeb bývalého vůdce odloží. Členové rady se navíc nemohou dohodnout na tom, kde by měl být Kaddáfí pohřben. Shodují se ale v tom, že ‘kaddáfismus‘ definitivně skončil:

„Lidé v mém věku a starší už nedoufali, že se tohoto dne dožijí. 42 let toho nejhoršího režimu na zemi máme za sebou. Díky Bohu a díky naší mládeži,“ řekl libyjský premiér Mahmúd Džibríl.

Volby do 8 měsíců nejsou reálné, může se opakovat tuniský scénář

Přechodná národní rada (NTC) už avizovala, že po úplném osvobození země by do osmi měsíců chtěla uspořádat volby do parlamentu. Jak ale v Ozvěnách dne uvedla Jana Kostrounová z katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity v Hradci Králové, není to příliš reálné.

„Domnívám se, že se bude opakovat tuniský scénář, kde byly volby poprvé vyhlášeny na červenec a posunuly se až na říjen. Takže se nedomnívám, že proběhnou v tom asi zítra ohlášeném termínu. Určitě můžeme počítat s odložením,“ uvedla.

Nejbližším úkolem přechodné libyjské vlády teď bude podle Kostrounové zajištění základních životních potřeb Libyjců a infrastruktury. „Nedomnívám se ale, že to bez zahraniční pomoci sami Libyjci zvládnou. Otázkou také je, jak se do toho zapojí EU, která podporuje Tunis a finančně se tam vyčerpává,“ doplnila.

Upozornila také, že NTC není jednotná, že je roztříštěná. „A hlavně osobní antipatie mezi dvěma vůdci povedou k dalšímu štěpení,“ dodala.

Bez zásahů NATO by Kaddáfí povstání rozdrtil

Stále se také čeká na rozhodnutí vedení Severoatlantické aliance, které se radí o ukončení vojenských operací v Libyi a dalším postupu. Možností je více - celkové ukončení operace, nebo mírové monitorování situace. Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě admirál James Stavridis už doporučil ukončení vojenské mise.

Jak uvedl v Ozvěnách dne vojenský analytik Lukáš Visingr, z dnešního pohledu lze jednoznačně říci, že údery NATO zásadně přispěly k likvidaci Kaddáfího vojenské mašinérie. „Je prakticky jisté, že nebýt zásahů NATO, Kaddáfí by dokázal povstání rozdrtit,“ dodal.

Připomněl, že kromě vzdušných útoků Aliance, pomáhaly povstalcům i vojáci armád západních zemí tím, že se podíleli na koordinování jejich jednotek. „Na zemi byly, respektive pořád jsou přítomny speciální jednotky západních států, které povstalcům poskytovaly výcvik,“ řekl.

Co se týče zneškodnění zbraní Muammara Kaddáfího, podle Visingra se podařilo nalézt a zabezpečit bojový plyn yperit. „Ale nyní se mluví o tom, že se ztratilo velké množství přenosných protiletadlových řízených střel, které by mohly padnout do rukou teroristů a mohly by ohrožovat civilní letadla,“ dodal.

Martin Dorazín, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme