Okolo anglického Leicesteru projde slavnostní procesí s ostatky Richarda III.

V anglickém Leicesteru a jeho okolí začíná série akcí k uctění památky krále Richarda III. Dnes projde okolím města procesí s královou rakví. Ve čtvrtek se pak ostatky Richarda III., které se našly v roce 2012 pod městským parkovištěm, uloží do hrobky v leicesterské katedrále.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Richarda III. před katedrálou v anglickém Leicesteru

Socha Richarda III. před katedrálou v anglickém Leicesteru | Zdroj: Reuters

„Půjde o připomínku mimořádného okamžiku anglických dějin. Bude to taky oslava umu a vlastně i náhody, která obklopuje nález ostatků. Myslím, že pro celé generace britských žáků, studentů a historiků bude tohle místo prostě úchvatné,“ řekl Českému rozhlasu biskup z Leicesteru, Tim Stevens.

Než procesí s královými ostatky dojde večer do leicesterské katedrály, zastaví se mimo jiné na bosworthském bojišti.

Právě tam v roce 1485 Richard III. zemřel. Královu rakev vyzdobil londýnský umělecký truhlář Michael Ibsen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Leicesteru a okolí jsou na objevení ostatků Richarda III. velmi hrdí, náklady na slavnostní ceremoniál zaplatili z darů

Jde o příbuzného Richardovy sestry, Anny z Yorku, jehož DNA potvrdila, že ostatky nalezené pod městským parkovištěm skutečně patří poslednímu králi z rodu Plantagenetů.

„Na konci příkopu je místo, kde se Richardovy ostatky našly. Během prvních hodin výkopových prací narazili hned první den na kosti dolních končetin,“ popsal ředitel návštěvnického centra Richarda III. Iain Gordon a dodal:

„Až za několik dní archeologům došlo, že hned v úvodu našli to, co hledali, tedy opatství a kostel. Pak odkryli i zbytek králových ostatků."

Leicesterští měli neskutečné štěstí i v tom, že král Richard odpočíval pod parkovištěm, které patřilo městu, a že sousední nevyužívaná budova školy byla na prodej.

Součástí expozice jsou i holínky

V rekordně krátké době se tak mohla změnit ve skvělé interaktivní návštěvnické centrum.

„Ukazujeme, jak univerzita v Leicesteru analyzovala královy kosti, jak zjišťovala zranění, která Richard utržil ve své poslední bitvě nebo po ní. Popisujeme, jak se zjistilo, že jde o muže vysokého postavení, protože jedl hodně ryb,“ vysvětlil Gordon a doplnil:

„Ukazujeme tu radiokarbonovou metodu datování, která zjistila stáří biologického materiálu. Kromě fascinujícího příběhu porovnávání DNA se věnujeme i králově skolióze. Vždyť si všichni pamatují, jak Shakespeare vylíčil Richarda coby hrbáče s chromou rukou a nohou."

Lidé nosí květiny do katedrály v anglickém Leicesteru, kde byly uloženy ostatky Richarda III. | Foto: Reuters

Součástí interaktivní expozice jsou také předměty, které byly klíčové v nálezu ostatků Richarda III.

Například drapák bagru, který prorazil asfaltový povrch parkoviště, pod kterým tělo leželo, nebo holínky Philippy Langleyové, která byla hlavní postavou hledání ostatků.

„To, čeho budeme svědky v katedrále, nebude rozhodně v klasickém slova smyslu pohřeb," vysvětlil biskup z Leicesteru Tim Stevens, který je dodnes fascinovaný skutečností, že kosti posledního Plantageneta na anglickém trůnu byly 40 metrů od jeho pracovny.

Připomínka mimořádného okamžiku dějin

Podle něj nemůže jít o pohřeb, protože neexistuje lidské tělo, ani úplná kostra. Půjde ale o připomínku mimořádného okamžiku anglických dějin.

„Posledních 27 let nechávám auto přímo naproti parkovišti, kde se našly ostatky krále Richarda,“ popsal Carl Creber, majitel klenotnictví na strategickém místě nedaleko katedrály i návštěvnického centra, a dodal:

„Podle mě teď máme unikátní příležitost vzkázat světu: ‚Hej, tak tohle je Leicester, přijeďte se sem podívat.‘ Asi tu nebudu dalších 27 let, ale rozhodně se těším na turisty, které sem králův příběh přivede. Je to vzrušující a jsem přesvědčený, že Leicester teď bude lepším městem, než kdykoli předtím."

V podobném duchu mluvila i majitelka sousední galerie, Dayle Fludeová: „Vystavíme obrazy s motivy Richarda III., jak od zdejších umělců, tak od dětí z místní základní školy. Každý večer pak na královu památku zapálíme svíčky s bílou růží, která byla Richardovým znakem.“

Obyvatelé Leicesteru a okolí jsou na objevení ostatků Richarda III. velmi hrdí. Náklady na slavnostní ceremoniál v katedrále ve výši dvou a půl milionu liber se do poslední pence zaplatily z darů za pouhé tři týdny.

Jiří Hošek, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme