Pivní Oktoberfest se kvůli covidu opět neuskuteční. Bavorský premiér doporučil zrušit všechny festivaly

Pivní festival Oktoberfest se letos stejně jako loni kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. V pondělí to společně oznámili bavorský premiér Markus Söder a mnichovský primátor Dieter Reiter, podle kterých epidemická situace konání neumožní. Söder navíc doporučil zrušit také všechny další festivaly v Bavorsku.

Mnichov (Aktualizováno: 15:55 3. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si připíjejí během zahájení pivního festivalu Oktoberfest.

Pivní festival Oktoberfest se letos stejně jako loni kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční (archivní foto) | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

„Oktoberfest se nebude konat. Padlo jednomyslné doporučení nepořádat žádné velké festivaly včetně Oktoberfestu,“ řekl Söder. „Je to doporučení a pokud by se našlo nějaké kreativní řešení, podpoříme ho,“ dodal s tím, že polovičatá řešení ale nechtějí ani pořadatelé.

„Nebylo to pro mě jednoduché rozhodnutí,“ řekl Reiter. „Ale slavnost má smysl jen tehdy, pokud mohou přijít lidé a když je situace bezpečná,“ uvedl. To podle něj ale na přelomu září a října v Německu ještě platit nebude.

Česko už není v německém semaforu vysoce rizikovou zemí. Podmínky pro cestování se takřka nemění

Číst článek

V jaké formě budou moci lidé místo tradičního Oktoberfestu slavit, Reiter prozatím neví. Loni místo zrušeného festivalu uspořádaly náhradní program mnichovské hostince. Zda tomu bude podobně také letos, není ještě jasné. Reiter nicméně doufá, že bude možné uspořádat menší kulturní akce s občerstvením. Söder dodal, že Oktoberfest se v příštích letech určitě opět vrátí.

Svátek piva se měl na Tereziánské louce v Mnichově letos konat od 18. září do 3. října. Akci každoročně navštíví několik milionů lidí a vypije se při ní přes sedm milionů piv. Pro bavorské hospodářství má Oktoberfest přínos kolem 1,2 miliardy eur (31 miliard korun).

Letošní a loňský rok nejsou v historii prvními, kdy byl Oktoberfest zrušen kvůli epidemii. Předtím to ale bylo v roce 1873, kdy se tak stalo kvůli choleře. Na louce se nepopíjelo ani za obou světových válek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme