Okupace pásma Gazy Izraelci definitivně skončí v pondělí ráno

Izraelská armáda se po 38 letech stahuje z pásma Gazy. Rozkaz přišel po rozhodnutí vlády premiéra Ariela Sharona. Odchod jednotek z židovského státu by měl skončit v pondělí ráno. Izraelská vláda také rozhodla, že v opuštěných osadách armáda nezboří synagogy. Palestinci však objekty hodlají zničit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská armáda slavnostně ukončila okupaci pásma Gazy | Zdroj: ČTK

V neděli před 18. hodinou středoevropského času byla na velitelství v osadě Neve Dekalim stažena poslední izraelská vlajka a vojáci začali z pásma Gazy odcházet. Jako poslední by měl v pondělí ráno v 8 hodin jít pryč velitel jednotek rozmístněných v Gaze, brigádní generál Aviv Kochavi.

Palestinské bezpečnostní síly tak v pondělí plně převezmou kontrolu nad svým územím v pásmu Gazy. Rostou však obavy, že toho nebudou schopny. V ulicích spíše vládnou zločinecké gangy než příslušníci bezpečnostních sil, které podléhají šéfovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abásovi.

Izraelci zabrali palestinské území v roce 1967. Odchodem posledního vojáka tak skončí osmatřicetileté násilné držení této oblasti. V pásmu Gazy je údajně rozmístěno téměř tři tisíce izraelských vojáků. Izraelský kabinet také rozhodl, že vojáci nebudou bořit dvě desítky synagog.

Palestinská správa však zničí synagogy, které zůstaly v židovských osadách v pásmu Gazy. Oznámil to v neděli mluvčí palestinského ministerstva vnitra Taufík abú Chúsa jen několik hodin poté, co izraelský kabinet rozhodl, že objekty ničit nebude.

Robert Mikoláš, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme