Premiér Fiala jednal v Berlíně s kancléřem Scholzem. Tématem byla obranná i energetická spolupráce

Premiér Petr Fiala (ODS) jednal v Berlíně v úterý s německým kancléřem Olafem Scholzem o obranné a energetické spolupráci. Fiala řekl, že Česko má zájem o podíl v terminálu na zkapalněný zemní plyn v Lubminu na pobřeží Baltu, odkud by mohlo plyn získat pro letošní zimu. Ke spekulacím, že Česko by mohlo tanky Leopard 2, které dostane z Německa, přenechat Ukrajině, premiér uvedl, že stroje armáda nezbytně potřebuje na udržení obranyschopnosti země.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala na TK po jednání v Lánech.

Premiér Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Naše tanky T-72 jsme poslali na Ukrajinu, právě proto jsme domluvili podporu z Německa, abychom si zajistili bojeschopnost a akceschopnost naší armády,“ řekl Fiala (ODS) o leopardech, které Česko dostane z Německa jako náhradu.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že Česko a Slovensko by se německých leopardů mohly vzdát ve prospěch Ukrajiny.

S kancléřem Scholzem Fiala jednal také o spojeneckých závazcích. „Ujistil jsem kancléře o platnosti našich závazků, včetně těch vůči NATO,“ řekl. Očividně tak reagoval na výroky kandidáta na prezidenta Andreje Babiše, který v nedělní debatě české spojenecké závazky vůči Severoatlantické alianci zpochybnil.

V debatě Babiš nejprve řekl, že by nepomohl Polsku a Pobaltí v případě napadení, protože je proti válce, později na twitteru výrok opravil a pomoc slíbil.

Terminál v Lubminu

V otázce společné obrany má Česko ještě zájem o vybudování evropského protiraketového deštníku. Jedná se o projekt, o němž loni v srpnu v Praze hovořil kancléř Scholz. K německému návrhu se zatím připojilo čtrnáct evropských zemí včetně Česka a Slovenska.

Evropské zásobníky plynu jsou plné v průměru z 80 procent, mírná zima pomáhá čelit energetické válce

Číst článek

Spolupracovat chce Česko s Německem i na energetické bezpečnosti. „Česká republika má strategický zájem, abychom mohli kapacitu (německých terminálů) využívat, mám tady na mysli především terminál v Lubminu. Tato lokalita je pro nás výhodná, protože je napojena na českou energetickou infrastrukturu,“ řekl Fiala.

„Česká republika je připravena se na zprovozňování tohoto terminálu podílet, máme zájem na získání dostatečné kapacity. S panem kancléřem jsem dnes domluvil, že by do České republiky odsud mohl proudit plyn už pro příští topnou sezonu,“ upřesnil premiér.

Po schůzce se Scholzem, která se uskutečnila na okraj hospodářské konference WELT Economic Summit, premiér na twitteru napsal, že možnost využívat německé terminály je dalším krokem k posílení české energetické bezpečnosti.

Distribuční uzel

Německo doposud zprovoznilo tři plovoucí terminály na LNG, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu, v Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Další terminály včetně dalšího zařízení pro opětovné zplynování LNG v Lubminu chce země dokončit v letošním roce. Terminál v Lubminu, který byl zprovozněn v lednu, je soukromý projekt, v tom dalším bude mít podíl německá vláda.

Lubmin je důležitým distribučním uzlem plynárenské infrastruktury, ústí tam nyní nefunkční německo-ruský plynovod Nord Stream, čehož projekt terminálu na LNG využívá. Plyn je totiž možné posílat do plynovodů OPAL a NEL.

Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme