Německo bude Ukrajinu v obraně před ruskou invazí dále podporovat, řekl kancléř Scholz

Německo bude dál podporovat Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který zopakoval, že odpovědnost za válku nese ruský prezident Vladimir Putin. Scholz také řekl, že Německo stojí o vyšetření ruských válečných zločinů a že o podobě míru s Ruskem si Ukrajina rozhodne sama.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Olaf Scholz

„Mír může být jen takový, jaký si přejí Ukrajinci,“ řekl Scholz | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Válka na Ukrajině zůstává největší výzvou,“ poznamenal Scholz. Německo po ruské invazi učinilo zásadní politický obrat v dodávkách zbraní,“ uvedl s odkazem na rozhodnutí Berlína poskytnout Ukrajině zbraně na obranu. Válka na Ukrajině vyžaduje, abychom činili dalekosáhlá rozhodnutí na podporu ukrajinského boje za nezávislost,“ řekl.

Německo zvažuje prodloužení činnosti tří jaderných elektráren. Veřejnost spíše souhlasí, říká analytička

Číst článek

Podle kancléře je třeba společně s Evropskou unií učinit vše, aby bylo možné objasnit a potrestat ruské válečné zločiny. Scholz zdůraznil, že za válku je zodpovědný Putin, a bez odpovědi ponechal dotaz, za jakých podmínek by současného šéfa Kremlu opět pozval do Německa.

O podobě míru na Ukrajině si podle Scholze musí rozhodnout sami Ukrajinci. Mír může být jen takový, jaký si přejí Ukrajinci, řekl kancléř s tím, že žádný diktát fungovat nemůže. Ukrajina několikrát zopakovala, že se nehodlá vzdát svého území na úkor Ruska.

Novináře ve čtvrtek zajímalo i možné angažmá bývalého sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera při mírových rozhovorech. Schröder je v Německu i ve své straně kritizován za úzké vazby na Rusko a na Putina. Scholz, který je rovněž sociální demokrat, si ale nemyslí, že by bývalý šéf německé vlády mohl nyní nějakou roli sehrát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme