OLAF šetří možné zneužití evropských fondů na Slovensku. Přispěla k tomu práce novináře Kuciaka

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF začal vyšetřovat možné zneužívání evropských zemědělských fondů na Slovensku. Šetření přitom souvisí s informacemi, které se na světlo dostaly díky práci zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka. Informaci serveru Politico.eu v pátek potvrdilo tiskové oddělení úřadu. Mluvčí Evropské komise vývoj nechtěli komentovat.

Bratislava/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara motiv pravděpodobně souvisí s  novinářskou činností Jána Kuciaka.

Nesrovnalostmi při čerpání zemědělských dotací EU na Slovensku se zabýval novinář Ján Kuciak. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Aktuality.sk

„Obecně mohu jen říci, že ke zneužívání evropských fondů je naše tolerance nulová,“ poznamenala mluvčí komise Natasha Bertaudová.

Vraždu Kuciaka a Kušnírové bude vyšetřovat mezinárodní tým, zapojí se Itálie i Europol

Číst článek

Předběžné řízení zahájil úřad na konci března. Skoro měsíc tedy OLAF hodnotil dostupné informace a obvinění s cílem zjistit, zda byly splněny podmínky pro spuštění vyšetřování v souladu s jeho mandátem.

Činnost italské mafie

Nesrovnalostmi při čerpání zemědělských dotací EU na Slovensku se zabýval novinář Ján Kuciak, kterého v únoru spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždili v obci Veľká Mača u Galanty.

Kuciak se zabýval mimo jiné činností italské mafie na východním Slovensku a jejími vazbami na vrcholné slovenské politiky. Jeho smrt spustila na Slovensku politickou krizi, která mimo jiné vedla k odchodu premiéra Roberta Fica.

Ve čtvrtek přijali ve Štrasburku europoslanci rezoluci, v níž odsoudili únorovou vraždu Kuciaka a jeho partnerky. V dokumentu rovněž vyzvali Slovensko k maximálnímu úsilí o nezávislé vyšetření této tragické události, na němž by se měl podle nich podílet Europol. Vyzvali též Evropskou komisi, aby připravila legislativu na ochranu novinářů v Evropě.

O tom, že zemědělské dotace se na Slovensku nečerpají vždy v souladu se zákonem, jsou přesvědčeny i tamní úřady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme