Osvoboďte Sencova, vyzývá Člověk v tísni. Vězněného filmaře chce podpořit kampaní na Instagramu

Humanitární a lidskoprávní organizace Člověk v tísni v pondělí vyhlásila kampaň na sociální síti Instagram. Vyzývá, aby její uživatelé pořídili a sdíleli fotografie s hashtagem #olegvtisni nebo #oleginneed.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oleg Sencov | Zdroj: Reuters

Příspěvky, které se na sociální síti objeví do pondělních 16 hodin, chce Člověk v tísni vytisknout a poslat do vězení v ruském Labytnangi, kde je Oleg Sencov držen a kde už 92. den drží hladovku. 

Olega Sencova, který je odpůrcem ruské anexe Krymu, v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Výzvy k propuštění

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International proces se Sencovem kritizovala jako stalinistický. O jeho propuštění se dosud marně zasazovali známí umělci, ochránci lidských práv i politici. Sencovova matka také zaslala dopis vyzývající k propuštění syna prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi.

Obavy panují také kolem režisérova zdravotního stavu, a to zejména kvůli zmiňované hladovce, kterou drží od poloviny května. Domáhá se tak propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označuje za politické vězně. Podle svého obhájce je po měsících hladovění čím dál slabší. V médiích se mimo jiné objevily informace, že už na váze ztratil 30 kilogramů. To ale vězeňská správa popírá.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme