Poskytněte Sencovovi řádnou lékařskou pomoc, nařídil štrasburský soud Rusku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vyzval Rusko, aby umožnilo vězněnému ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi lékařské ošetření ve zdravotnickém zařízení. Soud ve středu v tomto smyslu vydal takzvané předběžné opatření, které musí Rusko jakožto členský stát Rady Evropy respektovat, informovala agentura DPA.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem v Rostově na Donu v srpnu 2015 | Foto: Sergey Pivovarov | Zdroj: Reuters

Sencov je v ruské vazbě od května 2014. V roce 2015 byl v kontroverzním procesu odsouzen k 20 rokům vězení kvůli údajné přípravě teroristických činů na Krymu anektovaném Ruskem. Už přes dva měsíce odsouzený drží hladovku, kterou chce dosáhnout propuštění dalších 70 vězněných Ukrajinců.

Štrasburský soud ve středu rovněž Sencova požádal, aby svůj protest ukončil a nechal si provést úkony na záchranu života. Filmař se obrátil na štrasburský soud se stížností na Rusko už v roce 2014. Ruské úřady viní mimo jiné ze špatného zacházení.

Takzvaná předběžná opatření vydává štrasburský soud jen ve výjimečných případech, kdy stěžovatelům hrozí nenapravitelná újma, uvedla DPA. V úterý o opatření podle soudu požádal Sencovův právník.

Za Sencovovo propuštění se zasazovali známí umělci, ochránci lidských práv i politici, ale dosud marně. Sencovova matka v polovině července požádala prezidenta Vladimira Putina, aby synovi udělil milost. Kreml slíbil, že žádost posoudí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme