Nevěřte Putinovi, chce vás oklamat, varoval Sencov při přebírání Sacharovovy ceny

Ukrajinský režisér Oleh Sencov býval vězněm v trestanecké kolonii Lední Medvěd na severu Ruska. V úterý si v Evropském parlamentu ve Štrasburku převzal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Loni si pro ni přijít nemohl, byl v ruském vězení. Při přebírání ocenění řekl, aby lidé ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nevěřili.

Štrasburk (Aktualizováno: 13:26 26. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleh Sencov převzal v Evropském parlamentu ve Štrasburku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

„Nevěřím Putinovi. Žádám vás, nevěřte mu. Chce vás oklamat,“ upozornil při přebírání Sacharovovy ceny za svobodu myšlení v Evropském parlamentu Oleh Sencov.

Ukrajinský filmový režisér si pro ni loni přijít nemohl. Odpykával si totiž 20letý trest za údajnou přípravu teroristických činů na Krymu. Sencov se dostal z ruského vězení na svobodu až letos v září při výměně ruských a ukrajinských zajatců.

Sál Evropského parlamentu byl tehdy na začátku prosince 2018 skoro plný. Poslanci měli na stolech transparenty s nápisy: Propusťte Oleha Sencova. Místo laureáta ceny byla vedle řečnického pultíku jen prázdná židle. Oleh Sencov tehdy trávil jeden z všedních dnů trestance v ruské věznici.

Ukrajinský režisér Oleh Sencov převzal v Evropském parlamentu ve Štrasburku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Po anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem protestoval, účastnil se demonstrací a ruská tajná policie ho zatkla. V roce 2015 byl obviněn ze žhářských útoků a přípravy teroristických akcí na Krymu. Byl souzen a odsouzen. Na 20 let žaláře.

Ukrajinský režisér a pedagog na univerzitě v Oděse Jaroslav Lupij si na Sencova vzpomíná jako na obyčejného studenta, který se nezdál být příliš občansky angažovaný. Točil dokumenty o Krymu a pracoval s počítačovou filmovou technikou.

Exemplární trest

Podle Jaroslava Lupije stihl Sencova trest za to, že se postavil na stranu Ukrajiny. Žádné známky přímého boje proti ruskému zřízení se u mladého režiséra neprojevily. Rusové si mysleli, že Sencova jakožto rusky mluvícího člověka ze Simferopolu bylo třeba exemplárně potrestat.

Proti odsouzení protestovali světoznámí režiséři, Amnesty International, různé mezinárodní organizace a také české ministerstvo zahraničí.

Lidé mi do vězení v Rusku poslali 20 kilo dopisů. Byly pro mě tím nejcennějším, říká krymský aktivista

Číst článek

Sencov si měl 20 let odpykat v trestanecké kolonii, kterou postavili ještě pro vězně gulagů. 145 dnů držel hladovku.

Tehdy mu uznávaná ukrajinská herečka Galina Sulimová napsala dopis, že ráda přijme i sebemenší roli v některém z jeho filmů, ale požádala ho, aby zůstal naživu pro svou rodinu a pro ukrajinskou kinematografii.

Věřila, že zpráva o udělení Sacharovovy ceny pro něj bude jako léčivá pilulka v jeho těžké situaci a dodá mu síly.

Vysvobození přišlo, když ho letos v září Moskva vyměnila spolu s další třicítkou zajatců za na Ukrajině vězněné ruské občany.

V úterý vystoupí Oleh Sencov s projevem před poslanci Evropského parlamentu a opožděně si převezme cenu, která snad také trochu přispěla k tomu, že se jeden politický vězeň dostal z ruského lágru na svobodu.

Režisér Oleg Sencov se vrací na Ukrajinu. | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme