‚Dostali jsme se pod palbu.‘ Ukrajinského režiséra a někdejšího vězně Kremlu Sencova zranili na frontě

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, který se po ruské anexi Krymu stal jedním z nejznámějších politických vězňů ruského režimu, utrpěl zranění v boji proti ruským vojskům na jihu země. „Bradley nám znovu zachránil život,“ napsal na facebooku sám Sencov v narážce na odolnost bojového vozidla pěchoty americké výroby, které Ukrajina získala od Spojených států. Zranění střepinami utrpěli i jeho spolubojovníci, ale obrněnec je uchránil od nejhoršího.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleh Sencov se zapojil do bojů proti ruské agresi

Sencov už druhý den po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zveřejnil svou fotografii ve vojenské uniformě a vyzval všechny spoluobčany k obraně vlasti | Zdroj: Archiv Oleha Sencova

„Týden nezačal nejlíp. Hned v první bojové akci jsme se dostali pod dělostřeleckou palbu,“ napsal režisér a dodal, že zdravotníci mu už odstranili střepiny z obličeje, ale ty drobnější v rukou a nohou s ním už zůstanou napořád. Další zranění jsou rovněž v pořádku díky lékařům v Záporožské oblasti, kde je nyní těžiště ukrajinské protiofenzivy.

Sencov už druhý den po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zveřejnil svou fotografii ve vojenské uniformě a vyzval všechny spoluobčany k obraně vlasti, připomněl list Ukrajinska pravda. Dodal, že režisér a voják byl v červnu povýšen na podporučíka.

Menší zranění v boji utrpěl už 9. července. A 14. července obdržel z rukou velvyslance nejvyšší francouzské vyznamenání, řád Čestné legie.

Ukolébavka pro okupanty, napsal ukrajinský generál v předvečer útoku na Kerčský most

Číst článek

Sencova Rusové zatkli v roce 2014 na anektovaném poloostrově Krym a následně jej odsoudili k dvaceti rokům vězení za údajné plánování teroristických útoků na Krymu.

Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. Za Sencovovo propuštění se zasazovali i čeští představitelé a filmaři.

Ruské úřady Sencova dlouho odmítaly vydat na Ukrajinu, také kvůli ruskému občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoli to odmítal. Nakonec byl filmař propuštěn v září 2019 v rámci výměny vězňů a zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem.

Následně převzal v Evropském parlamentu Sacharovovu cenu, která mu byla udělena rok předtím v nepřítomnosti, když ještě byl v ruském vězení.

„Nepochybuji o tom, že nad Putinem dokážeme zvítězit,“ řekl Sencov o rok později v rozhovoru s českými novináři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme