Olmert bude v Káhiře vyjednávat o propuštění vojáka Šalita

O osudu zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita bude v úterý jednat izraelský premiér Ehud Olmert s egyptským prezidentem Husním Mubárakem. Šalita drží už dva roky palestinští ozbrojenci v pásmu Gazy. Tam dnes ráno začalo příměří mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci. Šéf izraelské vlády Olmert ale čelí silné domácí kritice za to, že součástí dohody nebylo i propuštění Šalita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci hrají volejbal | Zdroj: ČTK

Izraelské vedení totiž ještě nedávno tvrdilo, že bez návratu jednadvacetiletého desátníka na příměří nepřistoupí. Dohoda zní ale nakonec tak, že o výměně Šalita za stovky palestinských vězňů se má jednat až v další fázi. I proto bude otázka izraelského zajatce jedním z témat Olmertovy cesty do Káhiry, protože Egypťané příměří zprostředkovali.

Klid zbraní vstoupil v platnost v pět ráno našeho času. Olmert prohlásil, že příměří bude křehké a možná i velmi krátké. Obě strany se navzájem varují, že jakékoli porušení protivníkem budou považovat za důvod k reakci. K žádnému takovému incidentu ale zatím nedošlo.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme