Olmert bude znovu jednat s Abbásem

V Jeruzalémě se znovu sejdou izraelský premiér Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás. Jde o další ze série summitů, z nichž poslední proběhl v Jerichu. Abbás ale zpochybnil optimistická očekávání, která předpovídají uzavření rámcové dohody o vytvoření palestinského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert a Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Mahmúd Abbás uvedl, že je potřeba jednat o konečném uspořádání mezi Izraelem a Palestinou. Izrael se doposud hlavně soustředil na rámcovou dohodu a na aktuální problémy. Podle Abbáse, který telefonicky mluvil se šéfovou americké diplomacie, zatím nejsou známí účastníci, místo ani doba konání blízkovýchodní konference.

Izraelský prezident Šimon Peres před dvěma dny naznačil, že k rámcové dohodě by mohlo dojít už před konferencí. Podle arabských médií se Palestinci obávají, že po případném rychlém vytvoření prozatímního palestinského státu by jednání zamrzla na mrtvém bodě. Požadují proto mezinárodní záruky, že se tak nestane.

Jaromír Janev, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme