Olympiáda i Velká cena změnily Soči k nepoznání, pochvalují si místní

Nedělní Velká cena Ruska vozů formule 1 byla nejen přehlídkou nových krásných strojů na čtyřech kolech a ukázkou umění pilotů, ale také pohledem do výkladní skříně Ruska – černomořského letoviska Soči. Proměnu, jakou město díky olympiádě i Velké ceně zažilo, si tamní obyvatelé pochvalují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoruské Soči před nedělním závodem Formule 1 | Foto: Martin Dorazín

„Hodně se toho tady postavilo – nové cesty, infrastruktura, pomohlo to městu i lidem. S olympiádou se věci rozhodně změnily k lepšímu. Místní lidé i hosté jsou spokojení,“ říká zdejší rodák Vjačeslav Volkov.

Jako taxikář má o svém městě dobrý přehled. Líbí se mu kvalitní silnice, obchvaty a tunely, které úzké a protáhlé město zoufale potřebovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se změnilo Soči a co si o tom myslí místní obyvatelé, zjišťoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Dopravní zácpy taky zmizely, kromě špičky letní sezony. A jestli jsme zbohatli? To nevím, ale rozhodně jsme si finančně polepšili. Vydělali hlavně majitelé hotelů, kaváren, obchodů a hospůdek. Teď na formuli 1 přijelo hodně lidí,“ potvrzuje.

Podobně to vidí i rodák ze Soči Vasilij Minickij. „Město se rozvíjí správným směrem, všechno bude dobré,“ hodnotí grandiózní přestavbu a dodává:

„Chceme, aby k nám přijížděli cizinci, aby poznali chuť Ruska. Vy jste odkud – z Česka? A jaké tam teď máte počasí? U nás můžete chodit v tričku a koupat se až do poloviny listopadu. Z Moskvy k nám jezdí jako do ráje. A tam jedeš jako do vyhnanství na nucené práce. Je tam zima.“

'Ke světové úrovni ještě kousek chybí'

Nevlídné moskevské počasí vyměnil za život na pláži Viktor Ponomarjov už před několika lety. V Soči založil potápěčskou školu a do Moskvy už by se nevrátil. Oceňuje, že s koncem olympiády rozvoj Soči nepřestal.

„Všechno, co se udělalo, nebylo zbytečné. Byl to mohutný impulz rozvoji celého regionu i našeho lázeňského města. Stále více lidí sem přijíždí odpočívat i nastálo. Město se změnilo k nepoznání. Teď je to moderní metropole s novými přístavy a silnicemi,“ tvrdí Ponomarjov.

V Soči se jede Velká cena Ruska | Foto: Martin Dorazín

Prezident Vladimir Putin před olympiádou slíbil, že Soči bude letoviskem na světové úrovni. „K tomu nám ještě kousek chybí,“ přiznává Viktor, ale nepřestává věřit:

„Ještě jsme neudělali všechno, abychom dosáhli světové úrovně, ale proces jde tímto směrem. A doufám, že to bude brzy.“

Obyvatelé Soči jsou teď optimističtí. Nevadí jim, že na pobřeží vyrostla kromě nádherného olympijského areálu spousta obludných a předimenzovaných staveb, že evropské ceny služeb neznamenají ve většině případů evropskou kvalitu a že monumentální modernizace města přinesla také monumentální zisky státním úředníkům a jejich firmám. Vítěze zkrátka nesoudí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme