Olympiáda v Londýně skončila. Nad stadion se vznesl bájný Fénix

V Londýně oficiálně skočily 30. letní olympijské hry velkolepým ceremoniálem, který připomínal street party. Trval přes tři hodiny a nabídl úžasnou podívanou plnou hudby, barev, tance a nejrůznějších performancí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad olympijský stadion v Londýně se vznesl bájný Fénix | Zdroj: Reuters

Slavnostní ceremoniál ukončil prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který symbolicky předal štafetu brazilskému Riu de Janeiro, kde se další letní hry uskuteční v roce 2014.

Jediným otazníkem ve scénáři slavnostního ceremoniálu bylo adjektivum, kterým prezident Jascques Rogge londýnskou olympiádu zhodnotí. Řekl, že Hry byly ‚šťastné a nádherné‘, čímž parafrázoval text britské hymny.

Loučení s letní olympiádou začalo v neděli ve 22 hodin SEČ. Celou slavnost odstartovalo vyzvánění londýnského Big Benu a následně britská hymna. Pak už slavnost připomínala velkou street party.

Češi mají 10 medailí
Zlato
- J. Kulhavý (cyklistika), M. Knapková (veslování), D. Svoboda (pětiboj), B. Špotáková (atletika)
Stříbro
- O. Synek (veslování), V. Hradilek (vodní slalom), A. Hlaváčková a L. Hradecká (tenis)
Bronz
- A. Sýkorová (střelba), Z. Hejnová (atletika), D.Havel, L.Trefil, J.Dostál a J. Štěrba (čtyřkajak)

Vystoupili mnozí známí zpěváci – jako George Michael, Annie Lennox nebo skupiny Pink Floyd či Spice Girls. Ceremoniál, který skončil až po 1. hodině našeho času, doprovázelo několik velkolepých ohňostrojů a světelných show.

Slavnost si ve velkém užili také sportovci. Ti na plochu přišli půl hodiny po zahájení ceremoniálu a někteří vydrželi až do konce programu stát. Mnozí ale využili také připravených sedaček.

Česká republika, jejíž vlajku na závěrečném ceremoniálu třímala oštěpařka Barbora Špotáková, obsadila v celkovém hodnocení zemí 19. místo. Získala celkem 10 medailí.

Čtyřmi zlatými pak vyrovnala dosud nejúspěšnější hry v historii samostatného státu v Atlantě 1996. Před 16 lety Češi získali celkem 11 medailí, o jeden bronz víc než letos.

Nejúspěšnější výpravou byly v Londýně Spojené státy americké se 104 cennými kovy před Čínou a domácími Brity.

Jiří Hošek, Vojtěch Bidrman, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme