Olympiáda v ruském městě Soči děsí ekology

V kanadském Vancouveru ještě doznívá olympijské nadšení. Pozornost sportovců, trenérů i fanoušků už se ovšem upírá k budoucnosti. Přesně do roku 2014, kdy bude olympiádu hostit ruské město Soči. Rusko je na právo organizovat hry patřičně hrdé. Na druhou stranu mnozí kritikové varují, že pořadatelství olympiády může mít pro černomořské letovisko, především jeho životní prostředí, nedozírné důsledky. Jak přípravy na olympiádu postupují?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soči - na jedné straně moře, za zády hory

Soči - na jedné straně moře, za zády hory | Foto: sochi-info.com

Konec února v Soči nabízí obrázek, který si většina lidí se zimou právě nespojuje - teploty nad 10 stupňů Celsia, moře, slunce, dokonce pár prvních otužilců ve vodě. Ruští organizátoři však slibují nezapomenutelné hry. V kombinaci s nedalekými horami, skrývajícími zasněžené lyžařské tratě, je podle nich jihoruské město ideální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympiáda v Soči děsí ekology

"Jsem ráda. Úřady zvelebí město, bude čistší a hezčí," pochvaluje si 65letá obyvatelka Soči. "Já jsem také velmi ráda. Dají město do pořádku, přijedou hosté ze zahraničí. Těším se, bude to zajímavé," souhlasí 50letá žena.

Černomořské letovisko se ucházelo o právo uspořádat olympiádu hned několikrát. Když ho před třemi lety získalo, znamenalo to ovšem začít od nuly. Pro olympiádu tu chybí prakticky veškerá infrastruktura, a tak se okraj Soči, příměstí Adler i nedaleká horská Krasnaja Poljana, proměnil v jednu velkou stavbu.

Ruští představitelé ujišťují, že se za zbývající čtyři roky vše zvládne vybudovat - silnice, sportoviště i zázemí pro sportovce a turisty. Olympijská výstavba má spolknout rekordních téměř 12 miliard dolarů. Mnozí kritikové ovšem bijí na poplach. Letovisko a jeho obyvatelé podle nich mohou zaplatit nakonec příliš vysokou cenu.

Jak upozorňuje Alik Le, jeden z místních aktivistů, kteří monitorují olympijskou přípravu, stovky lidí se v městečku Adler budou muset kvůli olympiádě vystěhovat ze svých domovů, za které podle něj stát ne vždy nabízí adekvátní náhradu. Stavba navíc, jak tvrdí, ohrožuje národní park, který se rozprostírá kolem Soči a je domovem mnoha chráněných rostlin a zvířat.

S tím souhlasí i ekolog Dmitrij Kopcev. Podotýká, že s kolegy z Ekologické hlídky Severního Kavkazu už zdokumentovali několik případů, kdy stavba narušila cenný ekosystém jak v horách, tak na pobřeží Černého moře.

"Od úřadů slyšíme vždy stejnou odpověď, vše je podle nich v pořádku a pod kontrolou. V reálu je však zjevné, že olympijská výstavba přináší řadu problémů, které zodpovědní lidé nechtějí řešit. Od počátku upozorňujeme domácí i mezinárodní organizace, že olympiáda, jak je naplánovaná, rozhodně není 'zelená'. Dokonce způsobuje velké škody. Kdyby projekty napomáhaly rozvoji města, jak to původně organizátoři slibovali, neměli bychom samozřejmě nic proti," říká Dmitrij Kopcev.

Ruský organizační výbor i státní firma Olimpstroj, která výstavbu koordinuje, tvrdí, že všechny problémy zvládnou. Protesty ekologů, k nimž se nedávno přidal i Světový fond na ochranu přírody, ale neslábnou. S varováním nově přicházejí i další ruští experti. Geologové i architekti upozorňují, že stavaři nerespektují místní specifika ani přísné normy a budovaná infrastruktura by se tak nakonec mohla stát ne obohacením, ale v krajním případě dokonce hrozbou.

mapa
Zobrazit olympijské Soči na větší mapě

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme