Olympijská pochodeň dorazila do Nagana, nyní se chystá do Soulu

Pouť olympijské pochodně doprovázely protesty i v Naganu. Stovky policistů musely od sebe oddělit stoupence her převážně z řad čínských studentů a odpůrců vládní politiky Pekingu, zejména v Tibetu. Čtyři lidé byli zraněni, pět osob zatčeno. Představitelé Nagana, které samo před deseti lety hostilo zimní olympijské hry, ale označují štafetu s pochodní, kterou neslo na 80 běžců, za úspěšnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijská pochodeň v Naganu

Olympijská pochodeň v Naganu | Zdroj: ČTK

Členové hnutí Falun Kung, pro-tibetští aktivisté, zástupci Amnesty International i Reportéři bez hranic, ti všichni vyjadřovali nesouhlas s politikou totalitního režimu, čínští studenti naopak jejich tvrzení označovali za lež. Samotná téměř devatenáctikilometrová pouť začala nedaleko buddhistického kláštera Zenkódži, kde původně měla být celá trasa zahájena. Po násilném zásahu čínských jednotek v Tibetu ale představitelé tohoto chrámu svou účast odvolali.

Pochodeň i přes několik vynucených zastávek kvůli demonstrantům nakonec dorazila do svého cíle. Tokio se snažilo zajistit co nejhladší průběh slavnostního aktu i kvůli nadcházející návštěvě čínského prezidenta Chu Ťin-taa, přesto japonské úřady až na dvě výjimky nepovolily čínským strážcům pochodně, aby ji v ulicích Nagana doprovázely, protože jde o příslušníky ozbrojené lidové policie.

Olympijská pochodeň se z Japonska přesouvá do jihokorejského Soulu, kde se očekávají další protičínské protesty.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme