Olympijská pochodeň poprvé na Mount Everestu

Olympijská pochodeň dorazila na nejvyšší horu světa - Mount Everest. Na 8848 metrů vysokou horu ji vynesla skupina čínských horolezců. Vrcholu Everestu se jim podařilo dosáhnout dříve, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest | Foto: mnteverest.net

Atmosféru, která v té době panovala v základním táboře, Radiožurnálu z Himalájí přiblížil zpravodaj České televize Tomáš Etzler: "Oni začali lézt dneska ve tři hodiny ráno a tady panovalo obrovské napětí, ale vzrušené, pozitivní napětí. Já jsem hovořil s několika horolezci tady v základním táboře, velice dobrými horolezci, kteří byli na Everestu, a ti byli velice překvapeni, jak rychle ta expedice postupuje. A potom, když dosáhli vrcholu, tak tady pochopitelně propuklo nadšení, lidé začali zpívat, lidé plakali - byl to velice vzrušující moment."

Pouť olympijské pochodně - v obavách z protestů - i v Himalájích provázela přísná bezpečnostní opatření. Čína podle Tomáše Etzlera oblast zcela uzavřela: "Čínská strana zavřela naprosto celé údolí této hory, zhruba před dvěma měsíci odřekla 34 trekařských a 17 horolezeckých expedic, a toto jaro sem vůbec nikdo nesmí. Na podzim, kdy je podzimní horolezecká sezona na Everestu, sem zase horolezce pustí... To bylo vše uděláno z toho důvodu, aby bylo zabráněno protestům, aby nedošlo k nějakému dalšímu trapasu pro olympijskou pochodeň, jaký jsme třeba viděli v San Francisku, Londýně nebo v Paříži."

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Pokorného s Tomášem Etzlerem

Marika Táborská, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme