Olympijská pochodeň zahajuje v Hongkongu pouť po Číně

Olympijská pochodeň dnes zahajuje domácí pouť po Číně. Její první zastávkou je Hongkong. Celkem 120 běžců ponese olympijský oheň na trase, která povede po nejznámějších místech bývalé britské kolonie. Štafeta má skončit po sedmi hodinách, a bude tak dosud jednou z nejdelších. Hongkong očekává i protičínské protesty, proto jsou v pohotovosti tisíce policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijský oheň v Hongkongu | Zdroj: ČTK

První ponese olympijskou pochodeň Lee Lai-shan, která jako první v historii vybojovala pro Hongkong olympijskou zlatou medaili na hrách v Atlantě v roce 1996, posledním pak bude asijský cyklistický šampión Wong Kam-po.

Jen třetina běžců budou sportovci, ostatní jsou politici, sponzoři a místní byznysmeni, kteří také vyzývali zaměstnance, aby se dnes na podporu olympiády v Číně oblékli do rudých triček.

Hongkongské úřady také kvůli hladkému průběhu olympijské štafety nevpustily do země řadu čínských disidentů a zahraničních aktivistů. Nejznámější z nich, americká herečka Mia Farrow ale po slibu, že běh s pochodní nenaruší, povolení získala a v poledne místního času vystoupí s kritikou Pekingu za politiku v súdánském Dárfúru.

Z Hongkongu poputuje olympijská pochodeň do Macaa. V samotné Číně pak zamíří celkem do 30 měst.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme