Jak můžete mít hry s olympijským duchem, když masakrujete lidi, kritizuje americký kongresman

K diplomatickému bojkotu olympijských her v Pekingu se nakonec přidalo i Česko. V čele této iniciativy stojí Spojené státy, rozhodl o tom prezident Joe Biden. Někteří zákonodárci to ale považují za slabé a neúčinné gesto. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu o tom mluvil s jedním z nich – se členem kongresového výboru pro záležitosti Číny, který kritizuje obchodní vztahy s touto zemí a dlouhodobě usiloval o změnu pořadatele letošních her.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikán Chris Smith

Republikán Chris Smith | Foto: Stefani Reynolds / CNP | Zdroj: Profimedia

S Chrisem Smithem a dvěma televizními štáby stojíme před sídlem Kongresu, kde tento republikán působí 40 let. Čína, kde se v minulosti osobně setkal s disidenty, patří k jeho hlavní agendě. Předsedal víc než 70 kongresovým slyšením o porušování lidských práv v Číně a dlouhodobě vyzýval ke změně organizátora letošních her.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diplomatický bojkot olympiády je podle amerického kongresmana málo. Více si poslechněte v reportáži zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby

„Jak můžete mít olympijské hry s olympijským duchem, když masakrujete lidi, znásilňujete ženy, zneužíváte děti sexuálně i jinak? To je nepřijatelné. A je to Si Ťin-pchingova genocida, on ji nařídil,“ rozčiluje se kongresman z New Jersey nad tím, co čínský režim popírá.

„Stejně tak prezident Si rozdrtil Hongkong a nechal uvěznit skvělé lidi jako Joshuu Wonga jen proto, že chtěli demokracii a lidská práva. Takže zvěrstva pokračují a Si pokukuje i jinam, třeba po Tchaj-wanu. A dozor tajné policie je všudypřítomný. I kvůli technologiím, které částečně pocházejí od firem z Ameriky a Evropy. Ať se stydí, že umožňují diktatuře sledovat lidi, co jen chtějí svobodu a demokracii,“ popisuje.

Srovnání s olympiádou v Berlíně používá i republikán Chris Smith (vlevo) z kongresového výkonného výboru pro záležitosti Číny a dlouhodobý kritik amerických obchodních vztahů s tamním komunistickým režimem | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Smith kritizuje to, jakým směrem se Spojené státy i svět kdysi vydaly – že v případě Číny připustily oddělování obchodu a lidských práv.

Olympijské hry v Číně jsou pro mě osobně fackou do tváře, říká Ujgur žijící v USA

Číst článek

I v tom vidí příčinu, proč teď olympijské hnutí umožnilo konání her v totalitní zemi, která se od letních her v roce 2008 v represích posunula mnohem dál, a tentokrát už se ji Mezinárodní olympijský výbor ani nesnaží tlačit k žádným závazkům, pokud jde o lidská práva.

„Celé to začalo tím, když si v Číně uvědomili, že všechno, o co nám jde, jsou zisky. Bill Clinton v roce 1994 roztrhal svůj vlastní skvělý exekutivní výnos a oddělil lidská práva od obchodu. Nebýt toho, měli bychom dnes podle mě jinou Čínu. A korporátní Amerika to bohužel dovedla do důsledku. Bůhví proč firmy nabyly falešného dojmu, že když budou s Čínou obchodovat, diktatura se nějak změní v demokracii. To se nikdy v dějinách nestalo, takže nevím, proč by to měl být případ Čínské komunistické strany. Když měla jejich země vstoupit do Světové obchodní organizace, kritizoval jsem to a říkal, že Čína tu organizaci změní, a ne naopak. A přesně to se stalo,“ kritizuje Smith.

Posilování režimu i bohatnutí

Podle kongresmana vede obchodování s Čínou či propůjčování olympijských her Pekingu jen k dalšímu bohatnutí a posilování režimu, který dál mučí vlastní lidi a je stále agresivnější navenek.

Spor washingtonské univerzity. Studenti a vedení se přou o vylepení plakátů kritických k čínskému režimu

Číst článek

Smith v Kongresu předkládal některé návrhy týkající se obchodu s Čínou, naposledy se podílel na loni přijatém zákonu, který zakazuje dovážet do Ameriky zboží, které využívá nucené práce Ujgurů.

„Oni se dívat nebudou. Oni nemůžou zapnout televizi a sledovat olympijské sjezdové lyžování. Nezapomenu, jak na jednom slyšení v Kongresu svědčila žena, kterou v čínském koncentráku mučili. A když se zeptala, proč to dělají, odpověděli, že je muslimka a Ujgurka. Chtěla radši umřít. Ptal jsem se na to při jiném slyšení korporátních olympijských sponzorů – šéfů Coca-Coly nebo Intelu. Těm je ale tohle jedno. Proti Číně neřeknou ani slovo. Ti chtějí levnou práci a trh pro své produkty. A to je hanebné,“ myslí si Smith.

Spoluvinu na genocidě Ujgurů určitě nese Mezinárodní olympijský výbor, stěžuje si jeden z nich

Číst článek

Americká Nadace Památníku obětí komunismu vydala obsáhlou studii, která na základě veřejně dostupných dat analyzuje, jak americké korporace pomáhají čínskému režimu k represím tamních obyvatel. Nejhůře z hodnocení vyšly Dell, GE, Intel a Microsoft.

Společnost Human Rights Foundation vyvinula ke stažení do internetových prohlížečů nástroj, který před každým nákupem uživatele upozorní, jestli vybrané zboží neobsahuje nucenou práci Ujgurů, případně nabídne jiné možnosti.

Lidé společně s republikánským kongresmanem Chrisem Smithem (uprostřed s černým deštníkem) protestují proti olympiádě v Pekingu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme