Olympijský Londýn budou chránit vrtulníky, vzlétnou z válečné lodi

Britská metropole už několik dní zažívá armádní manévry, které jsou generální zkouškou zajištění bezpečnosti během letních olympijských her. Klíčovou úlohu mají mít vrtulníky na válečné lodi Ocean.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na londýnský olympijský stadion | Foto: Press kit, Anthony Charlton, London 2012

35 metrů široká válečná loď Ocean už kotví na Temži v centrálním Londýně. Plavidlo, které Britové vloni nasadili u libyjských břehů, bude letos stěžejní součástí bezpečnostních opatření pro olympiádu.

Loď je vybavena pro akci až osmi stovek vojáků. Její hlavní úlohou během olympijských her bude podpora vrtulníků. Ty budou mít klíčovou roli při hlídkování nad Londýnem.

Ocean může vézt 12 vrtulníků střední velikosti a šest malých, nebo 15 velkých strojů. Všechny budou připraveny k okamžitému zásahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek sleduje v Londýně testy bezpečnostních opatření pro olympijské hry

Většina Britů je na rozsáhlá bezpečností opatření hrdá, ale podle některých obří manévry zavání militarizací. Na internetových diskuzích se objevily i názory, že „za chvíli bude mít Británie vojenská cvičení i na vesnickém bleším trhu“.

Organizátoři však nechtějí nic podcenit, experti totiž varují, že teroristé by mohli během olympiády použít například i modely letadel s nákladem jedovatých látek.

Smrtící modely letadélek

List Daily Mail přinesl slova armádního plukovníka Briana Fahyho, který upozornil na nebezpečí v podobě malých bezpilotních letadélek. Fahy o nich mluvil při besedě se dětmi v jedné ze škol ve východním Londýně. Letadélka se prý vejdou do batohu, jsou ovládána dálkově a mohou být využita k útoku biologickými zbraněmi.

Londýn má celkem šest základen pro protivzdušné střely, které by město chránily v případě leteckého útoku. Elitní výsadkové jednotky už také podstoupily výcvik v obraně proti antraxu.

Přesto nejsou opatření stoprocentně účinná. Přelstil je figurant bulvárního deníku The Sun, který pronikl přes přísné bezpečnostní kontroly do olympijského parku i s napodobeninou podomácku vyrobené výbušniny.

Na bezpečnost olympijských her byl vyčleněn rozpočet 900 milionů liber, tedy asi 27 miliard korun. Probíhající manévry jsou už třetí prověrkou v pořadí.

Milan Kocourek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme