Olympijský Londýn otevírá jednu z atrakcí, zrekonstruovanou loď Cutty Sark

Londýn žije nejen 60. výročím nástupu královny Alžběty II. na trůn, ale i přípravami na letní olympijské hry. V areálu jednoho ze sportovišť tak otevírají tento týden hned dvě turistické atrakce. Výstavu o Temži a zrekonstruovanou slavnou plachetnici Cutty Sark z roku 1896.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy na Temži, Londýn

Olympijské kruhy na Temži, Londýn | Foto: LOH Londýn 2012

Výstava v greenwichském Námořním muzeu má návštěvníkům připomenout, jak důležitá byla pro rozkvět britské monarchie řeka Temže. Veřejnosti se otevře už v pátek, a jak upozornil londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka, ti, kteří se do Londýna v příštích týdnech vydají, by si ji neměli nechat ujít.

„Pokud chtějí pochopit, jak britská metropole architektonicky vznikala, je dobré tu výstavu zhlédnout. Přední britský historik mi na vernisáži vysvětlil, odkud pramení blízké spojení královské rodiny a řeky Temže. V 16. století, v době Tudorovců, když si Jindřich VIII. bral svou druhou a třetí ženu a chtěl je představit britské veřejnosti, tak uspořádal procesí po Temži. Tehdy to byla taková velká televizní show,“ přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na oslavy v Londýně přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka.

Výstava je podle Kytky jedinečná také v tom, že představuje 50 předmětů ze soukromých sbírek britské královské rodiny. Jde například o porcelánové nádobí a různé servisy, které používala i královna Viktorie na své jachtě Britannia.

V těsném sousedství greenwichského muzea zpřístupnili restaurátoři po letech také slavnou Cutty Sark. Plachetnici, která se kdysi pyšnila titulem nejrychlejší na světě. Její rekonstrukce trvala pět let. Zítra ji má slavnostně otevřít královna Alžběta II. se svým manželem, který je patronem lodi.

„Kolem mě tady na plachetnici nyní proudí uklízečské čety, maluje a natírá se tady, čistí se horní paluba. Vedle zase zkouší orchestr, který má zítra královnu přivítat,“ popsal Kytka z paluby Cutty Sark poslední přípravy na oslavy.

Rekonstrukce plachetnice, která stála 50 milionů liber, začala už v roce 2007, ale krátce po jejím zahájení zachvátil loď velký požár a 50 procent původní lodi úplně shořelo.

„Naštěstí některé důležité části byly v té době už v renovátorských dílnách. Takže 50 procent lodi je skutečně stále původní. Túra po ní je velice interaktivní. Například v podpalubí je ještě stále nebo opět cítit čaj, který Cutty Sark vozila z Číny do Evropy,“ přiblížil Kytka.

Ivan Kytka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme