Olympijský oheň dorazil do jihokorejské metropole Soulu

Přísná bezpečnostní opatření doprovází běh olympijské pochodně jihokorejskou metropolí Soulem. V ulicích je rozmístěno na 8000 policistů, kteří se snaží zajistit hladký průběh štafety s olympijským ohněm. Demonstrace už předem oznámily jak domácí aktivisté, tak i severokorejští uprchlíci kritizující násilnou repatriaci utečenců. Podporu Pekingu naopak vyjadřují tisíce čínských studentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protičínské protesty v Soulu

protičínské protesty v Soulu | Zdroj: ČTK

Začátek běhu s pochodní v Olympijském parku v Soulu poznamenal incident mezi čínskými studenty a Jihokorejci požadujícími dodržování lidských práv.

Mladí Číňané napadli jihokorejského důchodce a na demonstranty házeli láhve s vodou. Na místě museli zasáhnout policisté. Číňané se hájí slovy, že brání svou zemi.

Jihokorejské úřady kvůli obavám z narušení slavnostního aktu tajily plán 22 kilometrů dlouhé trasy až do posledního okamžiku, bezpečnost navíc ze vzduchu zajišťují i vrtulníky. Ceremoniál přesto už předem poznamenalo odmítnutí dvou jihokorejských běžců nést pochodeň se zapáleným ohněm na protest proti zásahu čínských jednotek v Tibetu.

Olympijská pochodeň příští týden končí svou mezinárodní pouť, ze Soulu ještě zamíří do Severní Koreje a Vietnamu. Poté se vrátí na čínské území, když domácí trasu zahájí v Hongkongu. V této souvislosti odmítly úřady bývalé britské kolonie v noci na dnešek vstup na své území třem dánským aktivistům, kteří se chystali protestovat proti porušování lidských práv v Číně. Mezi nimi byl i sochař Jens Galschiot, autor díla připomínajícího masakr na pekingském nám.Nebeského klidu v roce 1989.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme