Omán pomohl na svobodu dvěma Američanům vězněným v Íránu

Omán zaplatil Íránu milión dolarů za propuštění dvou Američanů, které íránská justice poslala na osm let do vězení za špionáž. Oba občany Spojených států převzal v Teheránu vysoký ománský činitel a odcestoval s nimi do svého sultanátu na Arabském poloostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američáné Bauer a Fattal odsouzení k 8 letům vězení v Íránu.JPG | Zdroj: Reuters

Íránské revoluční gardy zadržely oba muže a také jejich americkou společnici před dvěma lety, když do země ilegálně přešli ze sousedního Iráku.

Američanku pustil Írán zpátky k rodičům už loni kvůli jejímu zdravotnímu stavu. I tehdy zaplatil kauci ománský sultán Kábús. Omán se do případu vložil proto, že Spojené státy neudržují s Íránem žádné styky.

Propuštění Američanů přišlo den před vystoupením íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v OSN.

Prezident ohlásil jejich rychlé propuštění už minulý týden. Z vězení ale tehdy nevyšli, protože to zmařili Ahmadínežádovi rivalové, podle kterých nesmí prezident mluvit do práce justici.

Spojené státy i zatčení Američané tvrdí, že se špionáže nedopustili a jen prý do Íránu zabloudili při horské túře. Přesto íránský soud poslal oba muže na osm let za mříže.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme