‚Jsme rozhořčeni vzniklou situací.‘ Běloruské aerolinky Belavia ruší lety do Paříže a Londýna

Běloruská letecká společnost Belavia zrušila lety do Paříže a Londýna v období 25. května až 30. října. Stalo se tak kvůli rozhodnutí britských a francouzských úřadů zakázat běloruským aerolinkám létat do těchto zemí a zpět. V úterý to oznámila agentura TASS. Západní společnosti jako Air France, Austrian Airlines či Finnair naopak přestávají létat nad Běloruskem.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo (ilustrační foto) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Omezení, která zavedl Západ, jsou reakcí na nedělní nucené přistání komerčního letadla na lince z Atén do Vilniusu v Bělorusku. Letadlem cestoval opoziční novinář Raman Pratasevič, který byl krátce po přistání zatčen.

„V souvislosti s rozhodnutím vlád Británie a Francie o zákazu letů Belavie do Británie a Francie a zpět jsme nuceni zrušit lety do Londýna a Paříže od 25. května do 30. října 2021,“ oznámila společnost. „Jsme rozhořčeni vzniklou situací, kterou nejsme s to změnit. Omlouváme se cestujícím,“ dodala Belavia.

Příběh zadrženého letu: Lukašenko svým odpůrcům vzkázal, že ani emigrace neznamená bezpečí, říká analytička

Číst článek

Ještě před oznámením Belavie byl podle ruské redakce BBC zrušen ranní let běloruských aerolinek z Minsku do Paříže. Stanice na svém webu připomněla, že summit Evropské unie přijal rámcové rozhodnutí uzavřít pro běloruské společnosti vzdušný prostor a letiště v Evropě. Zároveň měl doporučit evropským společnostem zrušení letů nad Běloruskem.

Bělorusko podle BBC budou míjet také Singapore Airlines. Zatím nad Běloruskem podle agentury RIA Novosti létají letadla z Číny, Jižní Koreje, Turecka a Ruska. Jedno letadlo z Minska přistálo ve Stockholmu.

Babiš: Incident v Bělorusku vykazuje znaky státního terorismu. Odpověď Evropy musí být tvrdá

Číst článek

Zrušit od středy letecké spojení s Běloruskem se podle BBC v úterý rozhodla také ukrajinská vláda, jak oznámil premiér Denys Šmyhal. Vláda omezí nejen lety do Běloruska, ale i přelety nad ním.

„Jediným zastáncem Minska v tomto konfliktu zůstala Moskva,“ upozornil ruský list Kommersant.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v úterý ve vysílání rozhlasové stanice Vesti FM označila reakci Západu za „hysterii“. Podle ní došlo v posledních letech k několika případům vynuceného přistání letadel z různých zemí ze strany Západu, a to i z politických důvodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme