Podle prvních odhadů je varianta omikron nakažlivější než delta, řekl britský premiér Johnson

Nová varianta koronaviru omikron je podle prvních náznaků zřejmě nakažlivější než delta. Britský premiér Boris Johnson to v úterý podle agentury Reuters řekl ministrům své vlády. Dodal nicméně, že je příliš brzy na to, aby se o závažnosti varianty omikron vyvozovaly závěry. Oficiální data naznačují, že variantou omikron se v Británii nakazí až 1000 lidí denně, uvedl dnes list The Times.

Sledovali jsme online Londýn (Aktualizováno: 0:00 8. 12. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová varianta koronaviru je podle britského premiéra Borise Johnsona nakažlivější než Delta | Zdroj: Reuters

Podle odborníků, které oslovil, bude do konce měsíce nejspíš představovat dominantní variantu v zemi. Poradci britské vlády se podle listu domnívají, že počet případů omikronu se v Británii každé tři dny zdvojnásobí.

Omikron jako následek nízké proočkovanosti Afriky? Lidé nemají důvěru ve vakcíny, vládu ani velmoci

Číst článek

Jeden z oslovených vědců, Francois Balloux z londýnské univerzity UCL, uvedl, že nakažených novou variantou bude brzy tolik, že cestovní omezení ztratí smysl. Analýza údajů britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ukazuje rychlý nárůst podílu PCR testů vykazujících klíčový ukazatel omikronu.

Alastair Grant z Východoanglické univerzity, který má přístup k důvěrným datům, na jejich základě odhaduje, že od 20. listopadu se mohlo vyskytnout zhruba 2500 případů omikronu. Do 4. prosince vykázala dvě procenta pozitivních testů rysy typické pro omikron, což odpovídá 857 případům.

Omikron vytlačí deltu

Vzhledem k rychlosti, jakou se tato varianta šíří, se každý den nejspíš nakazí až 1000 lidí, uvedl Grant. „Určitě to vytlačí deltu a celkový počet případů se také zvýší,“ prohlásil vědec. Reprodukční číslo R, které uvádí, kolik dalších osob v průměru nakazí jeden infikovaný, odhaduje na hodnotu 3,5.

Ačkoli jde o nejhorší možný scénář, Grant řekl, že „toto číslo je srovnatelné s počáteční hodnotou R původního kmene viru u neočkované populace v loňském roce.“

Je nebezpečná? Jak se šíří v JAR? Platí na ni vakcíny? Otázky kolem nové varianty covidu

Číst článek

Přestože zatím není známo, zda je tato varianta mírnější nebo jak dobře před ní chrání vakcíny, ministři by skutečně měli zvážit plán B a říci lidem, aby pracovali z domova. Deníku to řekl přední epidemiolog a poradce vlády Andrew Hayward, podle kterého hrozí přetížení nemocnic.

Žádný z lidí nakažených variantou omikron dosud podle britských úřadů zřejmě nevyžaduje nemocniční péči. Odborníci očekávají, že odhady poměru případů omikronu k hospitalizacím, které mají být na začátku příštího týdne, budou pravděpodobně klíčové pro posouzení hrozby, kterou nová varianta představuje.

Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu uvedla, že nikdo zatím nenahlásil žádné úmrtí na tuto variantu. Británie v pondělí zaznamenala 51 459 nových případů nákazy koronavirem. Denní počet hospitalizací je v průměru 770.

ern, pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme