Omylem unesený Němec žaluje bývalého šéfa CIA

Německý občan libanonského původu Chálid Masrí podal ve Spojených státech žalobu na bývalého šéfa CIA. Důvodem byl únos Masrího a jeho údajné mučení. Podle deníku Washington Post americká vláda údajně Německu přiznala, že Masrího zatčení byl omyl, ale požádala Berlín, aby o tomto případu mlčel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chálid Masrí na televizní obrazovce | Foto: AFP

Chálid Masrí byl před třemi roky unesen v Makedonii, odkud ho CIA převezla do Afghánistánu. Tam byl podle svých slov vystaven mučení a dalšímu ponižujícímu zacházení. Jeho případ zmedializoval rozsáhlý článek v nedělním vydání listu Washington Post.

Dva dny na to Masrí za pomoci Americké unie občanských svobod podal u soudu v Alexandrii ve státě Virginia žalobu, ve které obviňuje bývalého šéfa CIA George Teneta a dalších představitelů z porušování amerických, ale i všeobecných lidských práv.

O případu Masrí mluvily včera v Berlíně také šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Riceová se k případu přímo nevyjádřila, jen zdůraznila, že Spojené státy vězně nemučí a ani je za tímto účelem nevydávají do jiných zemí.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme