Omylem unesený Němec žaluje bývalého šéfa CIA

Německý občan libanonského původu Chálid Masrí podal ve Spojených státech žalobu na bývalého šéfa CIA. Důvodem byl únos Masrího a jeho údajné mučení. Podle deníku Washington Post americká vláda údajně Německu přiznala, že Masrího zatčení byl omyl, ale požádala Berlín, aby o tomto případu mlčel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chálid Masrí na televizní obrazovce | Foto: AFP

Chálid Masrí byl před třemi roky unesen v Makedonii, odkud ho CIA převezla do Afghánistánu. Tam byl podle svých slov vystaven mučení a dalšímu ponižujícímu zacházení. Jeho případ zmedializoval rozsáhlý článek v nedělním vydání listu Washington Post.

Dva dny na to Masrí za pomoci Americké unie občanských svobod podal u soudu v Alexandrii ve státě Virginia žalobu, ve které obviňuje bývalého šéfa CIA George Teneta a dalších představitelů z porušování amerických, ale i všeobecných lidských práv.

O případu Masrí mluvily včera v Berlíně také šéfka americké diplomacie Condoleeza Riceová s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Riceová se k případu přímo nevyjádřila, jen zdůraznila, že Spojené státy vězně nemučí a ani je za tímto účelem nevydávají do jiných zemí.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme