Onemocní Evropa zápalem plic, když Francie kýchne? Osudový boj o Elysejský palác

Jen zřídkakdy stáli Francouzi před tak osudovým rozhodováním o budoucnosti Evropy jako v letošních prezidentských volbách. Bez nadsázky lze říct, že vítězství Marine Le Penové by mohlo zasadit eurozóně osudovou ránu, píše v analýze předvolebního dění ve Francii server Politico. Evropská unie, která může přežít brexit, bude smrtelně zraněna frexitem. Právě proto je nadcházející boj o Elysejský palác tak důležitý, zdůrazňuje Politico.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden slib přes druhý aneb předvolební kampaň ve Francii.

Jeden slib přes druhý aneb předvolební kampaň ve Francii. | Zdroj: Reuters

Pokud mají průzkumy veřejného mínění pravdu a nestálí voliči, rozzlobení na současnou politickou reprezentaci, nezmění u volebních uren názor, střetne se ve druhém kole hlasování nacionalistická populistka Marine Le Penová s centristickým kandidátem Emmanuelem Macronem. V prvním kole, které se bude konat už za čtrnáct dnů, mohou ještě zabodovat konzervativní gaulista François Fillon a věčný levičák a brilantní rétor Jean-Luc Mélenchon.

Oprášit frank a utěsnit hranice

Le Penová slibuje, že pod jejím vedením opustí Francie eurozónu a schengenský prostor bez hranic, opráší frank, obnoví hraniční kontroly a zavede přísné obchodní bariéry. A pokud nebude Brusel vstřícný k jejím radikálním návrhům, hodlá šéfka Národní fronty po šesti měsících svého možného vládnutí vyhlásit referendum o odchodu z Evropské unie.

Bez nadsázky lze říct, že vítězství Marine Le Penové by mohlo zasadit eurozóně osudovou ránu. Evropská unie, která může přežít brexit, bude smrtelně zraněna frexitem. Právě proto je nadcházející boj o Elysejský palác tak důležitý – zdůrazňuje Politico.

Odpůrkyně muslimů i 'francouzský Bernie Sanders'. 11 lidí, kteří chtějí do Elysejského paláce

Číst článek

Ano, Evropu jistě čekají i další veledůležitá hlasování. Hlavně to v Německu, kde budou 24. září parlamentní volby. I když samozřejmě není jisté, kdo v nich zvítězí, je velice pravděpodobné, že spolkové republice bude nadále vládnout koalice tradičně proevropských stran. Proto jsou všechny oči teď upřeny k Paříži.

Vyústění francouzských prezidentských voleb, stejně jako výsledek následných červnových parlamentních voleb naznačí, zda se Evropská unie ocitne v existenciální krizi, nebo zda dostane nový impulz k tolik potřebným reformám.

A také k prohloubení evropské hospodářské, měnové a obranné spolupráce. Včetně kooperace dvou klíčových unijních hráčů, Berlína a Paříže – zdůrazňuje Politico a upozorňuje i na další faktory, které budou rozhodovat o osudu Francie, potažmo celého unijního projektu.

Ani vítěz tamního prezidentského klání totiž nemůže automaticky počítat s parlamentní většinou, která by mu posvětila jeho předvolební sliby a plány. Veškerá rétorika totiž musí projít sítem zájmů a vlivů politického a podnikatelského establishmentu.

Pod Merkelovou? Nemám zájem

„Evropa nás vězní, Evropa nás šikanuje,“ prohlašuje během televizních debat Marine Le Penová a dodává: „ Nemám zájem vládnout zemi, která by byla pouhým evropským regionem. Nechci být jen vicekancléřkou Angely Merkelové.“ Předvolební proklamace se ovšem, někdy až dramaticky, liší od povolební reality. A toho si je zkušená politička velmi dobře vědoma.

Marine Le Penová, šéfka Národní fronty a prezidentská kandidátka. | Foto: Reuters

Ví, že její plány na politický, hospodářský a měnový skok do neznáma mohou francouzskou střední třídu vyděsit. A navíc by k jejich uskutečnění potřebovala podporu většiny elektorátu. Proto na předvolebních shromážděních odchod z eurozóny příliš nezdůrazňuje.

Místo toho před svými sympatizanty deklamuje: „Rozumím vám a stojím na vaší straně“. Jako rozhodná a mocná vůdkyně se prezentuje spíše při kremelském setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem či v proslovu v parlamentu afrického Čadu – uvádí Politico a zaměřuje pozornost i k nejsilnějšímu soupeři Le Penové, Emmanuelu Macronovi.

Lháři, fosilie a jediný pravý 'frexit'. Francouzská předvolební debata byla plná útoků

Číst článek

Do této role jej vyneslo, možná až překvapivě, euroskeptickými náladami zmítané veřejné mínění. Devětatřicetiletý Macron, který se explicitně hlásí k proevropské orientaci, má v prezidentském finále největší šanci krajně pravicovou političku porazit. Navzdory jeho plánům na stabilizaci eurozóny a posílení politické a obranné kooperace s Německem.

Sázka na Macrona

Macron, někdejší špičkový finanční manažer, a posléze i ministr hospodářství v socialistické vládě prezidenta Françoise Hollanda, je jediným kandidátem, který například slibuje, že Francie udrží na uzdě rozpočtový schodek. Jeho závazek k fiskální odpovědnosti a k pokračování v ekonomických reformách a také úspěšná role v prezidentském klání vynesly minulý měsíc Macronovi přijetí u německé kancléřky.

Přitom ještě v lednu, kdy pobýval v Berlíně, si pro něho Angela Merkelová čas nenašla. Možná s tehdejším ohledem na svého ideového spřízněnce, konzervativce Francoise Fillona. „Berlín se nyní rozhodl vsadit na Macrona“ – dovozuje Politico.

Emmanuel Macron | Foto: Reuters

Zakladatel občanské platformy „Vpřed“ se ovšem doma pohybuje na tenkém ledě a čelí nemalým nástrahám. Slibuje ambicióznější evropskou integraci a oceňuje rozhodnutí Angely Merkelové přijmout zhruba milion uprchlíků. Gesto, které podle Macrona zachránilo pověst otevřených dveří Evropy a také její kolektivní odpovědnost, bylo přitom ve Francii napříč politickým spektrem hojně kritizováno.

Ve světle britského rozhodnutí o odchodu z EU a vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách má nyní Francie, patřící k zakladatelům a pilířům evropské integrace, na výběr. Bude se rozhodovat mezi izolacionismem a internacionalismem, mezi protekcionistickým a uzavřeným státem a zemí liberální a ekonomicky vstřícnou – uzavírá Politico.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme