‚Ambiciózní projekt.‘ Francouzští instruktoři budou na Ukrajině cvičit vojáky, řekl šéf armády

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující francouzským vojenským instruktorům navštěvovat ukrajinská výcviková centra. Syrskyj to v pondělí oznámil na platformě Telegram. Později ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že o věci se stále jedná.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják se připravuje k palbě ze samohybné houfnice

Francouzští instruktoři budou cvičit vojáky na Ukrajině (ilustrační foto) | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

„Jsem potěšen, že mohu přijmout francouzskou iniciativu na vyslání instruktorů na Ukrajinu k výcviku ukrajinských vojáků,“ uvedl Syrskyj na platformě Telegram. Ukrajina se už déle než dva roky brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Ruské útoky si vyžádaly minimálně 4 životy. Moskva hlásí dobytí dalších dvou ukrajinských vesnic

Číst článek

„Už jsem podepsal dokumenty, které umožní prvním francouzským instruktorům brzy navštívit naše výcviková centra a obeznámit se s jejich infrastrukturou a personálem,“ napsal Syrskyj po videorozhovoru s francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem.

Agentura AFP píše, že ukrajinské ministerstvo obrany později upřesnilo, že vyslání francouzských vojenských instruktorů „je stále předmětem jednání“. Resort uvedl, že letos v únoru projevil Kyjev zájem o možnost přijetí zahraničních instruktorů na Ukrajině. „Prozatím o této otázce stále jednáme s Francií a dalšími zeměmi,“ cituje AFP z prohlášení ministerstva.

‚Pochopit přesné potřeby‘

Francouzský prezident Emmanuel Macron na konci února poprvé naznačil, že nelze nic vyloučit ohledně vyslání vojáků západních zemí na Ukrajinu. Lecornu později v tomto kontextu upřesnil, že je nutné zvážit různé možnosti, například ohledně pomoci s odstraňováním min a či výcvikem ukrajinských vojáků na ukrajinském území.

Rusové sice chtějí mír, ale nechtějí prohrát válku, popisuje novinářka Procházková

Číst článek

Syrskyj v pondělí k projektu neuvedl podrobnosti, ale vyjádřil přesvědčení, že odhodlání Francie povzbudí další partnery, aby se připojili k tomuto „ambicióznímu projektu“.

Francouzské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že výcvik ukrajinských vojáků na území Ukrajiny je jednou z věcí, o níž se diskutuje od konference o podpoře Ukrajiny z konce února.

„Podobně jako všechny jiné projekty, o nichž se tehdy mluvilo, pokračuje práce s Ukrajinci i v této oblasti, a to hlavně s cílem pochopit jejich přesné potřeby,“ uvedl resort obrany v Paříži.

Západní země už s výcvikem ukrajinských vojáků pomáhají, ovšem na svém území. Ukrajinští vojáci se tímto způsobem cvičili k obraně vlasti také v České republice.

job, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme